Kevés beszámolót övezett olyan érdeklődés a Zsinat májusi ülésszakán, mint a pénteki napon a fiatalokról elhangzottat.
A tavasszal megrendezett Zsinati Ifjúsági Fórum eseményeit és tapasztalatait ismertette a Zsinat pénteki ülésén Szontágh Szabolcs,a Zsinati Hivatal ifjúsági irodavezetője. A zsinati székházban szervezett találkozón az egyházmegyék, református gimnáziumok, egyetemek, egyetemi gyülekezetek és az ifjúsági szervezetek delegáltjai vettek részt április 13–14-én (képeinken).
A tanácskozó fiatalokat az internetes kampány által gyűjtött véleményeken túl Deák Péter szociológus, teológiai hallgató csillagpontos felmérésének eredményei is segítették a gondolkodásban. A kérdőív a református fiatalok vallásosságát és a szexualitáshoz való viszonyát vizsgálta. A vizsgálatból kiderült, hogy a fiatalok elsősorban erkölcsi útmutatást várnak az egyháztól, de párkapcsolati kérdésekben a lelkészt kérdeznék utoljára. Ezen kívül egyre kevesebb fiatal kapcsolódik vallási közösségekhez, ami újabb vészjel az egyházak számára.
A május 25-i ülésen elhangzott az Ifjúság 2000 és az Ifjúság 2008 című felmérések ismertetése, melyek alapján kitűnik, hogy erős a fiatalok vallási érdeklődése. Ugyanakkor a fiatalabb generációk nem igazán tudják, hogyan működnek az egyházak Magyarországon. A Csillagpont 2011 kérdőíves felmérésből kiderül, hogy kevés a bizalom a lelkészek iránt. Az egyházat szerintük egy idős asszony szimbolizálja. A fiatalság arra vágyik, hogy aktívabb és dinamikusabb kapcsolat legyen a „nagyegyház” és a „kicsik, azaz a fiatalok” között – szögezte le Szontágh Szabolcs.
Szontágh Szabolcs pozitív példának a Skót Egyház gyakorlatát hozta fel. Ezt követve rendezték meg a Zsinati Ifjúsági Fórum, melynek során információkat lehetett nyerni arról, milyen képe van az egyháznak a fiatalok közösségében. Többek között kiderült, hogy a fiatalok iránymutatást várnak számos, sokszor tabukat érintő kérdésben, ezzel összefüggésben gyengének tartják az egyházon belüli kommunikációt. „Akiket nem hallgatunk meg, azokat megszólítani sem fogjuk tudni” – hangzott el a Skót Zsinat egyik jelmondata.
Ezután rengeteg hozzászólás érkezett. „Mi történik akkor, ha az egyház olyan választ ad, ami a fiataloknak nem tetszik?” – vetette fel Simonfi Sándor esperes hozzászólásában. Szontágh Szabolcs szerint leginkább a dialóguson, a párbeszéden van a hangsúly, ugyanakkor nem arról van szó, hogy az alapokat szeretnék megváltoztatni. Török Zoltán, a Zsinat lelkészi tagja érdeklődésének adott hangot: mit szólnak a fiatalok a liturgiához? A beszámolóból kiderült, hogy a fiatalok szeretnék, ha a liturgiában megjelenhetne saját stílusuk, például a hangszerek tekintetében. Tőkéczki László főgondnok szerint már egészen kisgyermekkortól lenne tanulságos e kérdésekkel foglalkozni.
Személyesen is meg kell találnunk egymást a fiatalokkal, vélte Veres Sándor világi főjegyző. Bertalan János, a Zsinat világi tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyházépítés, a jövő is ezen múlik, valószínűleg bele kell nyúlni a liturgiába. Egy 13-14 éves fiatal véleménye nagyon komoly vélemény, ezért kulcskérdés a jövő tekintetében, hogyan tudjuk megszólítani a fiatalokat – így Ábrám Tibor főgondnok, egyben miskolci iskolaigazgató. Bár hozzászólók még lettek volna, de az idő lejárt. Ez a reakció is azt mutatja, hogy jöhetnek a továbbgondolásra alkalmas ötletek – így Bölcskei Gusztáv zsinati lelkészi elnök.
Tavasz elején jelent meg az internet világában Szabi, a lelkész. Szontágh Szabolcs zsinati ifjúsági irodavezető arra kérte videóüzenete nézőit, hogy mondják el véleményüket az egyházról. Kérésére több öbb mint hatszázan töltötték ki a honlapon lévő kérdőívet, és közel száz szöveges megjegyzés is érkezett. Ezekből a véleményekből kristályosodtak ki a Zsinati Ifjúsági Fórum témái.
Reformatus.hu, fotó: Sereg Krisztián