Még 2011 első felében megkezdheti munkáját a Népirtás és Tömeges Emberi Jogsértés Megelőzési Központ.
Még a 2011 első félévében esedékes magyar uniós elnökség idején megkezdi működését a Népirtás és Tömeges Emberi Jogsértés Megelőzési Központ. A budapesti székhelyű intézmény a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) és a Közép-európai Egyetem (CEU) együttműködésében jön létre.
Az intézet létrejöttét a harmadik budapesti emberi jogi fórumon, hétfőn, a Külügyminisztériumban jelentette be Martonyi János külügyminiszter. A központ alapító okiratát szintén a hétfői eseményen írták alá a CEU és a Károli vezetői.
A külügy első embere kijelentette, a jogsértéseket megelőző központ létrehozásában sok neves szakértő vállal szerepet. Az intézmény céljai megjelennek a 2010-2011-ben az EU elnökségét betöltő trió - Spanyolország, Belgium és Magyarország - programjában is. Martonyi János kitért a lehetséges kapcsolatokra: európai székhelyű központként az intézmény szoros kapcsolatot alakíthat majd ki az EU-val, akárcsak az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettel (EBESZ), az Afrikai Unióval, az Amerikai Államok Szervezetével (OAS) és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségével (ASEAN). Martonyi János reméli, hogy sok ország hozzájárul majd a központ céljainak eléréséhez.
A Károli Gáspár Református Egyetem rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettese, Balla Péter a bibliai tízparancsolatot idézve úgy vélte, a Ne ölj! parancs valójában az élet értékének védelmét is előírja. Reményét fejezte ki, hogy a központ munkájához más országok is csatlakoznak majd.
A központ alapításának tervét 2008-ban, az első budapesti emberi jogi fórumon jelentette be a Külügyminisztérium akkori vezetője, Göncz Kinga. 2009-re, a második fórumra készült el a megvalósíthatósági tanulmány: a központ éves költségvetését 2-2,5 millió euróra becsülték. 2008-ban Göncz Kinga azt mondta: a budapesti intézet célja egyebek mellett a világban kialakuló konfliktusok előrejelzése lenne.