A jelen diákszerkesztői, a jövő tollforgatói

2010. március 08., hétfő

altHasznos ötletek, jó tanácsok, ütemes előadások, közvetlen hangnem – többek között így összegezték a pénteki Diákújság Szerkesztők Konferenciáját a fiatalok. A református egyház zsinatán protestáns újságírók, tizenkét református középiskola negyven diákja, valamint az őket kísérő pedagógusok osztották meg egymással tapasztalataikat. Az már biztos, hogy lesz folytatás, hiszen nemcsak a diákok érezték úgy, még szívesen maradnának…

 

 

alt

A félnapos találkozón három református iskola diákjai mutatták be újságjaikat színvonalas prezentációk segítségével. A diákújságokról, valamint az újságírói hivatásról Novotny Zoltán, a Protestáns Újságírók Szövetségének elnöke, valamint Fekete Zsuzsa, a reformatus.hu internetes portál munkatársa beszélt a hallgatóságnak. A szekcióüléseken a diákok kötetlen beszélgetéseken kaphatták meg a szakemberek válaszait kérdéseikre.

 

 

 

altMessze többet kaptunk, mint amit reméltünk – mondta a pénteki diákújságíró konferenciával kapcsolatban Márkus Gábor. A rendezvényt szervező Református Pedagógiai Intézet igazgatója elmondta, hogy tudatosan keresik azokat a szereplőket, az oktatás azonos helyzetű résztvevőit, akik számára fórumot tudnak teremteni és akiket megszólítanak. A diákújságírók konferenciáját azért rendezték meg, mert a tapasztalatok szerint eddig a református diákújságok kevéssé találtak kapcsolatot egymással.

 


altMárkus Gábor szerint a nagyon jó hangulatú rendezvény kiváló ötlettárként jelent meg. Ebben sokat segített a Protestáns Újságírók Szövetsége. A szervezet elnöke, a több évtizedes újságírói tapasztalattal rendelkező Novotny Zoltán komolyan a konferencia mellé állt és segített abban, hogy új és hasznos információkkal gazdagodjanak a diákok. A fórumon számos izgalmas szakmai és etikai kérdés került elő. Márkus Gábor fontos tanulságként említette, hogy nagy különbség mutatkozik az iskolák által menedzselt iskolaújság, valamint a diákújság között. Több helyütt a diáklap ad helyet az önképzőköri írásoknak, esszének is – mintha egy irodalmi-közéleti folyóirat lenne. A diákújságírás egyszerre tehetséggondozás és közéleti nevelés – tette hozzá. A konferencia, amelynek a tervek szerint lesz folytatása, új társadalmi kapcsolatot hozott létre a református oktatás rendszere és az egyházi média között. Márkus Gábor elmondta, hogy tervük szerint a következő alkalomra a Reformátusok Lapja teljes szerkesztőségét hívják, hogy megosszák tapasztalataikat a diákújságírókkal és az őket segítő pedagógusokkal.

 


altA konferencia jó lehetőség volt arra, hogy megismerjük szerkesztő diáktársainkat és megoszthassuk egymással a tapasztalatainkat, élményeinket – mondta a konferencia után Deli Janka, a Baár-Madas Református Gimnázium diákja. „A három kiválasztott iskola diákújságának bemutatásakor sok újdonságot hallottam, ötleteket meríthettem az általam szerkesztett újság színesítéséhez, bővítéséhez. Az előadások tartalmasak és közérthetőek voltak. Hasznos volt, hogy kitértek a bemutatott újságokra, az ezek kapcsán felvetődött problémákra és egyúttal betekintést nyerhettünk az igazi újságírásba is, egy újságíró életébe, mindennapjaiba. Azt tapasztaltam, hogy az újságírás és szerkesztés iránt eddig kevésbé érdeklődőknek is felkeltették figyelmét az elhangzottak, amit saját példám is igazolhat. Így azt hiszem, mindenképp sikeresnek bizonyult ez a szakmai találkozó, és várom az esetleges folytatást!" – tette hozzá Deli Janka.

 


altA diákok és tanárok anonim módon értékelhették a konferenciát, íme néhány vélemény:

"Legérdekesebbnek a műhelymunkát tartottam, mert itt alkalmam volt feltenni a személyes kérdéseimet."
"A mi iskolánkban jelenleg nem működik szerkesztőség, most úgy érzem, hogy ösztönzést kaptunk, hogy újra elkezdjük az újság szerkesztését."
"Nagyon tetszett a közvetlen hangnem. Sok hasznos ötletet, információt osztottak meg velünk."
"Nagyon tetszett az, hogy a szakértelem is jelen volt a konferencián, és hogy a diákokra nagy figyelmet fordítanak."
"Minden előadás tetszett, de leginkább a műhelymunkát találtam érdekesnek, ezért örültem volna, ha egy kicsit több idő van rá."
"Leginkább az tetszett, hogy amire kíváncsi voltam, ami érdekelt, azt megtudtam :) Jó lenne, ha több ilyen találkozó jönne össze, az nagyon fain lenne."
"Tetszett, hogy volt alkalmam más diákújságírókkal megvitatni az újságszerkesztés mozzanatait és láttam, nem vagyok egyedül a problémáimmal, ezek megoldására pedig próbáltunk ötleteket kitalálni."
"Tetszett az igényes szervezés, ütemes előadások, a sok hasznos tanács. Negatív tapasztalatom nincs."
"Nagyon tetszett az, hogy a "mi" nyelvünkön volt az egész. Nem volt hivatalos. A változtatásról csak annyit, hogy gyakrabban csináljanak ilyet, mert hasznos lenne számunkra. Köszönünk mindent!"

Reformatus.hu a közösségi oldalakon

Asztali verzió