Gyermekirodalmi konferencia

2012. november 22., csütörtök, Budapest

A Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészkarán idén tavasszal alakult Gyermek- és Ifjúsági Irodalom Kutatócsoport (GYIIK), a Petőfi Irodalmi Múzeum októberben megnyílt Mesemúzeuma/Meseműhelye és a Fiatal Írók Szövetsége – a Református Pedagógiai Intézet és a Kaméleon Olvasóklub szakmai támogatásával – kétnapos konferenciát és pedagógus workshopot rendez, 2012. november 22-23-án.

A rendezvény első, „csendes-ülős" napján a kutatócsoport és vendégei tudományos tanácskozást tartanak a régi és a kortárs gyermekirodalomról, a régi és az új műfajokról, az olvasás és a műértelmezés lélektani problémáiról. Szó lesz többek között a népmesék 19. századi hagyományairól, a mesék rituális és a pszichológiai funkcióiról, a gyereklíra és az ifjúsági regények hagyományairól és arról, hogy képes-e a kortárs gyerekirodalom alkalmazkodni környezetéhez, a folyton változó irodalmi kánonokhoz, és egyáltalán: eljut-e a kortárs gyerekirodalom a közönségéhez. Az előadások délelőtt 9 órakor kezdődnek a KRE BTK Makkai László-termében (VIII. Reviczky utca 4. 221-es terem).

A második nap workshopjára elsősorban gyakorló pedagógusokat hívnak-várnak – illetve bárkit, akit érdekelnek a kortárs gyerekkönyvek és a gyerekirodalom. A Mesemúzeum épületében (I. Döbrentei utca 15.) 13 órakor kezdődő kerekasztal-beszélgetéseken a gyerekkönyvek képi világáról faggatják Paulovkin Boglárka és Takács Mari gyerekkönyv-illusztrátorokat, Simon Krisztina könyvtárpedagógussal pedig a gyerekkönyv-kultúra és a gyerekirodalom kényes kérdéseiről beszélgetnek az olvasásra nevelés lehetséges receptjeiről, a tömegmédiumok és az olvasás kívánatos vagy kínos együttéléséről. A kerekasztal-beszélgetéseket követő foglalkozásokon, workshopokon a vendégek változatos, izgalmas ötletekkel gazdagodhatnak: nekünk, szakembereknek, pedagógusoknak, szülőknek sem könnyű megértenünk, de vajon meg tudjuk-e értetni a ránk bízott gyerekekkel az értékes és az értéktelen, a szép és az üres közötti különbséget?

A konferencia részletes programját megtalálja a letöltések között.

További információ kérhető:
Dr. Hermann Zoltán
egyetemi docens
Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Kar
Régi és Klasszikus Magyar Irodalom Tanszék
Email: hermann.zoltan@kre.hu; hermann.zoltan@hungarnet.hu
Mobil: +36-30-389-3928

Reformatus.hu a közösségi oldalakon

Asztali verzió