Háziasszonyaink receptjei

2011. december 21., szerda

„Áldott lesz kosarad és sütőteknőd” (5Móz 28,5). Karácsonyi receptek Gilicze Andrásné, Fördős Kata, Jakab-Köves Gyopárka és Dr. Vargha Ferencné Kiss Réka receptgyűjteményéből.

Diós stangli

Hozzávalók: 50 dkg darált dió, 65 dkg porcukor, 1 nagyobb citrom, 5 db tojásér

A 5 tojás sárgáját az 50 dkg dióval kicsit összekeverjük, belereszeljük a citrom héját, hozzáadjuk a 40 dkg porcukrot. Mindezt összegyúrjuk, majd egy  hosszú hengert formázunk belőle. Nyújtófával meglapítjuk, és ujjnyi csíkokra vagdossuk. Ezeket a kis stanglikat enyhén zsírozott tepsibe rakjuk. Az 5 tojásfehérjét 1 citrom levével és 25 dkg porcukorral gőz fölött kemény habbá verjük. Nyomózsák segítségével mindegyik kis stanglira habot nyomunk. Sütőben a legkisebb fokozaton szárítjuk, vigyázzunk, hogy a hab fehér maradjon. Nagyon sokáig „elállna”, ha nem lenne olyan finom, hogy gyorsan elfogy.

Gilicze Andrásné

Süssünk, süssünk valamit…

Karácsonyi mézes

35 dkg, finomliszt, 20 dkg porcukor, 15 dkg ráma, 8 dkg langyos méz, 2 egész tojás, 1kk szódabikarbóna, finom illatos fűszerek, cseppnyi só

A hozzávalókat mély tálban összegyúrjuk. Az először ragacsos tészta, kis liszttel megszórva, hamarosan megszelídül, ekkor nedves konyharuhába csavarva egy éjszakára a hűtőbe tesszük. Mikor mindenki hazaért, főzünk egy illatos teát, közepesremelegítjük a sütőt és fél centi vastagra kinyújtjuk a tésztát. Szebbnél szebb formákat szúrunk ki, és vajazott tepsiben tesszük a sütőbe. Gyorsan sül, nagyon figyelni kell, hogy szép szőkén szedhessük ki. Azonnal puha, és napról napra puhább lesz, igaz ehhez jól el kell dugni. Jó munkát, jó étvágyat!

Meggyes golyó

Csupán daráltkeksz, margarin, cukor, csepp meggy lé, meggyszemek szükségesek hozzá.

Csináljunk golyókat az összegyúrt hozzávalókból, közepébe nyomjunk egy-egy meggyszemet. Hempergessük bele a kész labdákat cukorba, kakaóba, színes cukorba, őrölt dióba, csomagoljuk celofánba, kössünk rá szalagot, kicsi fenyőágat. Nagy örömet szerezhetünk vele.

Csoki levél

Olvasszunk föl többféle csokoládét, keressünk pár szép falevelet, tegyük őket fóliára és óvatosan öntsünk rájuk csokoládét. Száradás után bátran húzzuk le a finom csokiról a levelet. Celofánba csomagolva csodás ajándékot adhatunk a fehér, tej- és keserű csoki kedvelőinek.

Aki megsütötte: Fördős Kata

Finom saláták az ünnepi vacsorához

„Böff”, azaz boeuf-saláta

Ez az az előételként tálalt finomság, ami elmaradhatatlanul ott van az erdélyi magyar ünnepi asztalon. Leginkább akkor érdemes elkészíteni, miután megfőztük a tyúkból, vagy kakasból, a sárgán aranyló húslevest. A levesben megfőtt sárgarépát és petrezselymet még forrón összetörjük, a csontról lecsipegetjük a húst. Vigyázzunk, hogy a hús mennyisége ne több, inkább kevesebb legyen, mint a zöldségé. Közben főzzünk meg kb. negyed kilónyi zöldborsót. Én magam (oh, tempore, oh mores!) mixerrel szoktam összeaprítani a zöldséget és a húst is. Keverjünk végül a masszánkba kb. 2 evőkanál majonézt, ízlés szerint (de legalább 1 teáskanál) mustárt, citromlevet, sót. Vágjunk apróra ecetes, vagy csemegeuborkát és a megfőtt, kicsit kihűtött borsóval együtt keverjük a salátánkba. Erdélyben úgy szokták tálalni a böff-salátát, hogy szépen lesimítják a tetejét a tálban, majd erre vékonyan majonézt kennek, uborkadarabokkal, zöldségekkel díszítik. Egy biztos: állítólag hagymát nem szabad beletenni.

Meglepetés-saláta

2 nagy almát meghámozunk, kockákra vágunk. 1 nagy lilahagymát apróra vágunk. Kb. 20 dkg keménysajtot szintén felkockázunk, majd főtt csirkét felaprítunk. Ezt összedolgozzuk a mustáros öntettel. A mustáros öntethez hozzákeverünk 2 evőkanál mustárt, 1 evőkanál citromlevet, 1 evőkanál olajat, sót, és esetleg zöldfűszereket.

Tzatziki

Ez a görög saláta finom húsok mellé, de mi szívesen esszük vacsorára, kenyérrel.

Hozzávalók: kb. ½ kg kígyó-, vagy salátauborka, kb. 2 teáskanál só, 2 dl tejföl, 2 dl joghurt, de lehet csak joghurttal (értelemszerűen 4 dl), kevéske olaj, kevéske ecet, őrölt bors, ½ 1 fej fokhagyma

Az uborkát lereszeljük, kissé besózzuk, és állni hagyjuk, hogy ki tudjuk nyomkodni a levét. Télen lefagyasztott, legyalult uborkából szoktam készíteni. Ilyenkor az olvadáskor ki is folyik a leve. A keveréskor mixerrel szoktam összetörni, hogy pépes legyen. A tejfölt és a joghurtot összekeverjük, de még egészségesebb csak joghurtból készteni. Hozzákeverünk olajat és ecetet. Sózzuk, borsozzuk, a zúzott fokhagymát és az uborkát is belekeverjük. Ha gyalult, kiolvasztott uborkát használok, ilyenkor jól átkeverem a mixerrel. Legalább 4 órára behűtöm, hogy jól összeérjen az íze. Kenyérre kenve nagyon finom.

Svédgomba

Hozzávalók: 1 kg csiperkegomba, vagy enyhébb ízű, nem túl zaftos, de nem is száraz erdei gombafajta, 2 hagyma, kevéske olaj, 1 teáskanál só, őrölt bors, 1 babérlevél, 1 citrom, 1 doboz paradicsompüré, vagy kb. ½ l paradicsomlé, kevés cukor, oregánó, rozmaring, kakukkfű ízlés szerint.

A gombát megtisztítjuk, és vékony cikkekre vágjuk. A hagymát felaprítjuk, olajon üvegesre sütjük, majd hozzáadjuk a gombát, valamint a felkarikázott citromot. Kevergetve pirítjuk. Közben megsózzuk, borsozzuk, beletesszük a babért, és lefödve, kis lángon 8-10 perc alatt puhára pároljuk. (Erdei gombánál ennél több időre van szükség.) Mikor elfőtte a levét, hozzáadjuk a paradicsompürét, vagy levet. Ha szükséges, apránként felengedjük vízzel. Ne legyen se túl híg, se túl sűrű. Ha paradicsomlevet használunk, addig főzzük, míg besűrűsödik. Ízesítjük a főszerekkel, szükség esetén citromlével, cukorral. Jól behűtve kínáljuk.

Jakab-Köves Gyopárka

Pénztárcakímélő sütemények papné-módra

Habos citromkrémtorta

Hozzávalók: 6-7 tojásból piskóta, 10 evőkanál cukor, 2 citrom leve, 1 citrom reszelt héja, 5 evőkanál búzadara, 25 dkg margarin

Piskótát sütünk. A krémhez a cukrot a citromlével, citromhéjjal és 5 dl vízzel felforraljuk. Belefőzzük állandóan kevergetve a darát. Sűrűre főzzük, majd a tűzről elvéve hozzáadjuk a margarint. Keverjük, míg felolvad. Mixerrel addig verjük, míg nagyjából kétszeresére nő. Hűtőben meghűtjük, s ha már nem folyik, a piskótára kenjük.

Kánaán-sütemény

Azért kapta tőlem ezt a nevet, mert „tejjel és mézzel folyó”.

Mézes tészta: 20 dkg méz, 15 dkg cukor, 3 db tojás, 3 evőkanál tejföl, 25 dkg liszt, 1 késhegynyi szódabikarbóna, őrölt szegfűszeg, őrölt fahéj, esetleg vanília, citromhéj

A mézet megmelegítjük és a cukorral habosra keverjük. Teszünk bele 3 egész tojást, 3 evőkanál tejfölt, szódabikarbónát és a fűszereket. Végül hozzákeverjük a lisztet. A sütőt közben előmelegítjük, és ez idő alatt a masszát jól összedolgozzuk. Sütőpapírral kibélelt tepsibe töltjük, és kb. ¾ órán át sütjük 10  °C-on.

Tejes krém: 3 evőkanál liszt,  ½ l tej, 10 evőkanál cukor, 25 dkg margarin

A lisztet csomómentesre keverjük a tejjel, s a cukorral együtt összefőzzük. Akkor jó, ha azt mondja, „buggy”. Kihűtjük. A margarint habosra keverjük, s a masszát összekeverjük vele.

A tésztát félbevágjuk, s a közepén, meg a tetején megkenjük a krémmel. Kakaóporral díszítjük.

Feketelakk

A tésztához: 40 dkg liszt, 25 dkg margarin, 10 dkg cukor, 1 csomag sütőpor, 3 evőkanál kakaó, 1 db tojás, 3 evőkanál tejföl. A lapok közé: 1 kisebb üveg baracklekvár. A tetejére keserűkakaó-máz: 3 evőkanál kakaó, 3 evőkanál cukor, kevéske víz, 3 kiskanál margarin.

A tésztát összegyúrjuk, és 3 cipót göngyölünk belőle. Mind a hármat kinyújtjuk. Tepsit kibélelünk sütőpapírral, erre tesszük rá az első tésztalapot, majd jó gazdagon megkenjünk savanykás baracklekvárral. Erre kerül a második tésztalap, amit megintcsak megkenünk lekvárral, majd ráborítjuk az utolsó lapot is. Előmelegített sütőben 160 °C-on kb. 20 perc alatt megsütjük. Ha kihűlt, keserűkakaó-mázat készítünk rá. Ehhez a kakaót elkeverjük a cukorral és kevéske vízzel. Felforrósítjuk, majd amikor levettük a tűzről, jól elkeverjük benne a margarint. Ezzel öntjük nyakon a sütinket. Később hű, mint a csokoládémáz, nem is lesz olyan kemény, viszont kitűnő az íze, és a pénztárcánkat is megkíméli.

Jakab-Köves Gyopárka

Dr. Vargha Ferencné Kiss Réka receptjei

Sajtos pulykamell

2db közepes nagyságú pulykamell (kb. 20 szelet). A nem túl vékony szeleteket kicsit megütögetem, sózóm borsozom, megszórom szerecsendióval. Hűtőbe teszem folpack-kal néhány órára. Teflonban margarint forrósítok , a szeletek mindkét oldalát pár percig sütöm. A maradék margarint mélyebb jénaiba teszem és a hússzeletek alá is , fölé és közé is reszelt karaván sajtot szórok.  

Öntet: 1 tejszín (zacskós) 2 pohár tejfől, ízlés szerint kicsi só. Sütőben,elöször  lefedve, majd anélkül kb. 20 -25 perc alatt készre sütöm.

Párizsi kifli

Tészta: 25 dkg darált dió, 25 dkg porcukor, 4 evőkanál zsemlemorzsa, 2 db egész tojás, egy leheletnyi só

Összegyúrni, ujjnyi vékony csíkokat formálni, ujjnyi hosszúságura vagdalni, kicsit lelapítani és zsírozott, lisztezett tepsiben szép aranyszínűre sütni.

Krém: 3 dl tej, 1és fél csokoládépuding, egy kanál kakaó, 1 kanál étkezési keményítő, ezt besűríteni, majd egy tábla valódi étcsokoládét belereszelni.
20 dkg vajat 20 dkg porcukorral habosra keverni, s ha a puding kihült  jól összedolgozni.

Máz: 10 dkg étcsokoládét 10 dkg margarinnal, egy kanál étolajjal felolvaztani, kicsit hűlni hagyni.

A krémet a lapokra halmozni, utána belemártani a mázba.

Reformatus.hu a közösségi oldalakon

Asztali verzió