Jörg Stolz és Edmée Ballif vallásszociológiai kutatásra alapuló könyve szerint 2040-re már csak minden ötödik svájci lesz kálvinista. Bár tapasztalható a vallásosság visszatérése, a reformátusoknak ez sem kedvez.
A Jörg Stolz és Edmée Ballif svájci szerzőpáros könyvet írt a reformátusok jövőjéről az alpesi országban.
A vallásszociológiai kutatásra épülő munka szépítgetés és kertelés nélkül szól a reformátusok jövőjéről. A könyvnek máris óriási visszhangja van svájci egyházi és nem egyházi körökben. Az újságok persze a negatív fogalmazás felé hajlanak a könyv adatai nyomán. A St. Galler Tagblatt vezércikkének címe: „Mind kevesebben akarnak reformátusok lenni”. A Neue Zürcher Zeitung ilyen címen kommentál: „Erőteljes létszámcsökkenés a református egyházban”.
A vallásszociológiai előrejelzés szerint 2040-ben már csak minden ötödik svájci lesz református. A csökkenés hátterében társadalmi megatrendek húzódnak meg: individualizáció, önzés, új életformák kialakulása, értékváltozás, szekuláris konkurencia.
Ugyanakkor szól a könyv a vallás visszatéréséről, de ebben a tekintetben nem sok jó várható a reformátusoknál. Nem akarnak semmit szépíteni a szerzők: a svájci református gyülekezetek egyre kisebbek és szegényebbek lesznek. Ezért nem marasztalhatók el a lelkészek, diakónusok, egyházi vezetők. Ebben a helyzetben az idegesség, a kisebbrendűségi érzés nem segít. Ezzel a helyzettel, illetve trenddel szemben az utóbbi években a svájci reformátusok egész arzenálját vetették be a különféle terveknek, hogy a lelki kibontakozásnak is adjanak esélyt. (ref.ch – 2010-10-04 – dr. békefy-röhrig klaudia – reformatus.hu)