Szófia: Európa keleti rítusú egyházi képviselői tartanak konferenciát

2010. november 03., szerda

altAz európai keleti egyházak ordináriusai november 4-e és 7-e között Bulgária fővárosában, Szófiában tartják találkozójukat immáron 13. alkalommal.

Bulgária bizánci-szláv rítusú katolikus egyháza 150 évvel ezelőtt egyesült a katolikus egyházzal, ennek alkalmából az európai keleti egyházak ordináriusai november 4-e és 7-e között Bulgária fővárosában, Szófiában tartják találkozójukat immáron 13. alkalommal.

Az összejövetel célja, hogy megvizsgálja melyek ma az egyházi lét kritériumai a keleti egyházak esetében, amelyet a II. vatikáni zsinat, valamint az ortodox és a katolikus egyház közötti párbeszéd tükrében tárgyalnak meg. A tanácskozás folyamán megvitatják továbbá a keleti egyházak emigráns híveinek lelkipásztori ellátásával, struktúrájával kapcsolatos kérdéseket az Elvándorlók és Úton levők Pápai Tanácsának „Erga migrantes caritas Christi” (Krisztus szeretete az elvándorlók iránt) k. útmutatása alapján. A szófiai találkozó a püspöki szeretetközösség elmélyítésére és az európai katolicizmus keleti rítusú egyházai gazdagságának megismertetésére irányul. A négy napos találkozót Christo Projkov szófiai apostoli exarcha, a Bolgár Püspöki Konferencia elnöke látja vendégül és az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) támogatja. A zárt ajtók mögött zajló eseményen részt vesz Erdő Péter bíboros-prímás, esztergom-budapesti érsek, a CCEE elnöke, Januariusz Bolonek érsek, apostoli nuncius Bulgáriában, Antonio Vegliò érsek, az Elvándorlók és Úton levők Pápai Tanácsának elnöke, Cyril Vasil érsek, a Keleti Egyházak Kongregációjának titkára. A találkozóra meghívott „sui iuris” (saját jogú) bizánci rítusú egyházak között szerepel többek között az italo-albán katolikus egyház, az albán, a belorusz, a horvát, a macedón, a román, a rutén, az orosz, a szlovák, az ukrán és a magyar görög katolikus egyház. (RV.de – hu – 2010-11-03 – dr. békefy-röhrig klaudia – reformatus.hu)