„Isten áld meg a' Magyart"

2011. január 17., hétfő

Ökumenikus istentiszteleten hirdetett igét Bölcskei Gusztáv református és Bosák Nándor római katolikus püspök a Magyar Kultúra Napja alkalmából.

Ökumenikus istentiszteleten hirdetett igét Bölcskei Gusztáv református püspök és Bosák Nándor római katolikus püspök a Magyar Kultúra Napja alkalmából január 16-án Szatmárcsekén a református templomban. A Magyar Kultúra Napjáról Görömbei András Kossuth-díjas irodalomtörténész, esszéíró, akadémikus emlékezett meg, aki ezen az alkalmon a Kölcsey Társaság emlékplakettjét is átvehette.

alt

„A Magyar Kultúra Napján a jövőnkhöz gyűjtünk útmutatást” – kezdte igehirdetését Bosák Nándor római katolikus püspök. A Debrecen-Nyíregyházi egyházmegye püspöke szerint nemzetünk elérkezett egy határhoz, amelynél át kell gondolni a mögöttünk lévő utat és „népünk alapirányait újra kell fogalmazni”. Bosák Nándor szólt arról is, hogy a soros elnökség fél esztendeje alatt az európai közösségben is tanúságot kell tenniük a magyaroknak és ebben kultúránk és a Szentírás kell, hogy útmutatás legyen.

„Az értékek nem mindig mindenki számára magától értetődőek, hanem kipusztulásra ítélt fajok, amelyeket védeni kell, és ki kell mellettük állni” – fogalmazott Bölcskei Gusztáv református püspök a zsúfolásig megtelt templomban. A Zsinat lelkészi elnöke emlékezett a kultúra régi és mai őrzőire, s rámutatott az értékek megőrzésének fontosságára. Szerinte akik minden évben szorgalmazzák, hogy eljöjjünk Szatmárcsekére a találkozással az értékeket akarják őrizni. „Érdemes mindenkor összegyülekezni, hogy felemeljük szavunkat a minden kegyelem Istenéhez és kérjük az Ő áldását magunkra, szeretteinkre, barátainkra és ellenséginkre, népünkre, nemzetünkre, a velünk együtt élőkre, akiknek ugyanolyan hibái vannak, mint nekünk, mert hiszem, hogy csak így lehetnek kedvesek számunkra a Himnusz sorai” – zárta gondolatai Bölcskei Gusztáv.

A Magyar Kultúra Napjáról Görömbei András Kossuth-díjas irodalomtörténész, esszéíró, akadémikus emlékezett meg, aki ezen az alkalmon a Kölcsey Társaság emlékplakettjét is átvehette. A korábbi években is jeles közéleti személyiségek – többek között: Melocco Miklós szobrászművész, Kányádi Sándor költő, Jókai Anna író, Makovecz Imre építész, Jankovics Marcell filmrendező – kaptak szót ezen a napon, és a magyar műveltség állapotával, a felelős magyar értelmiségi, alkotói magatartással kapcsolatban osztották meg gondolataikat a hallgatósággal. Görömbei András szerint a „nemzeti egységgel ma is komoly gondok vannak”. Az akadémikus azt hangsúlyozta beszédében, hogy fontos volna a magyarság egységének és az önazonosságnak az erősítése. Görömbei András úgy véli, hogy a szétdaraboltságot a kulturális egységgel kell ellensúlyozni.

Az alkalmon közreműködött Varnus Xavér orgonaművész és a Nyíregyházi Főiskola kórusa, vezényelt Tamási László, Liszt Ferenc-díjas karnagy. A kórust orgonán kísérte: Csorba Gergő. Az ökumenikus istentisztelet a szatmárcsekei református temetőben, Kölcsey Ferenc síremlékének megkoszorúzásával ért véget.

A Magyar Kultúra Napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát.

forrás: ttre.hu

Megjegyzés: A címben szereplő idézet a Himnusz eredeti kéziratából származik, annak írásmódját tükrözi.