Biztos kiinduló alapokat a jövő tervezéséhez
2014. március 20., csütörtökElindult az egyház-szociológiai felmérés az MRE gyülekezetei körében, a következő hetekben négyszáz egyházközséget keresnek meg a kérdezőbiztosok. A telefonos kérdőíves felmérés után nyáron kutatótáborok is segítenek majd felmérni a református egyház és a gyülekezetek társadalmi viszonyait. A cél az, hogy tiszta képet kapjunk a jelen helyzetről.
Március 18-án elindult az egyház-szociológiai felmérés előkészítés utáni „látványos” szakasza. Négyszáz magyarországi református gyülekezetet keresnek fel a kérdezőbiztosok.
Nem közvélemény-kutatók vagy piackutatók próbálják így feltérképezni az egyházat: a felmérés az MRE Egyház-szociológiai Bizottságának a projektje – az MRE Zsinata felhatalmazásával –, a végrehajtásában pedig a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE), annak is Társadalomtudományi Intézete működik közre. A nyolc kérdezőbiztos közül hárman károlis szociológus diákok, öten pedig a hittudományi kar teológushallgatói.
A kérdőívek lekérdezése körülbelül félórát vesz majd igénybe. A kérdezőbiztosok a gyülekezetek vezető lelkipásztorait keresik fel, ha ők nem tudnak a kitöltésben segíteni, akkor a missziói beosztott lelkipásztort kérik fel a válaszadásra. Először időpont-egyeztetés céljából telefonálnak a kérdezőbiztosok, majd az egyeztetett időpontban felveszik a válaszokat.
A kérdéskörök a gyülekezet mindennapjaira, társadalmi környezetére, a missziói feladatokra, a lelkipásztor személyes véleményére vonatkoznak.
A felmérés reprezentatív a református egyházmegyéket, illetve a falusi-városi gyülekezetek arányát tekintve. Ez azt jelenti, hogy a négyszázas mintába – amely természetesen kisebb, mint az összes református gyülekezetek száma – olyan arányban kerültek be a falu-város jellemző, valamint az egyházmegyei elhelyezkedés tekintetében egyházközségek, ahogyan az a teljes református egyházban tapasztalható.
A válaszadás természetesen önkéntes. Annak érdekében, hogy az egyházunkban szolgálók és az egyház vezetői leküzdhessék azt a sokszor tapasztalható ismerethiányt, amely a felelős döntésekhez szükséges, az Egyház-szociológiai Bizottság kéri valamennyi lelkipásztor testvérünket, hogy válaszaival segítse ezt a nagyszabású munkát. A válaszadás értelemszerűen nem tud anonim lenni, de a kutatócsoport bizalmasan kezeli az adatokat; vagyis gyülekezeti bontásban nem, csakis összesítve közlik, vagy adják tovább az eredményeket.
A kérdőívezéssel nem zárul le a kutatás: nyáron úgynevezett kutatótáborok „szállnak meg” majd nyolc református gyülekezetet. A június 30. és július 21. közötti egy-egy hetes terepmunka során a gyülekezet életét és teljes társadalmi környezetét felmérik majd a tíz-tizenöt fős csoportok.
A kutatásnak a döntéshozatalban játszott szerepe mellett nagyon fontos az a támogatás, amit egy ilyen felmérés az egyházi jövőkép megalkotásához tud nyújtani a biztos kiinduló alapok rögzítésével. Ilyen munka folyik jelenleg egyházunkban, és a folyamatot gondozó Egyházi Jövőkép Bizottság is bekapcsolódott a felmérés megtervezésébe, tagjai véleményezték a most használt kérdőívet. Nagyon fontos szempont feltárni a legfontosabb akadályokat, amelyekkel a református gyülekezetek jelenleg szembe néznek és meg kell ismerni olyan megoldásokat, amelyek sikerrel küzdenek meg ezekkel az akadályokkal.
A felmérés hatékonysága, a kérdezőbiztosok felé irányuló bizalom erősítése érdekében alább megadjuk azokat a telefonszámokat, amelyekről a Károli-egyetem hallgatói kereshetik a lelkipásztorokat:30/4475 076, 30/4475 209, 30/4475 057, 30/4475 398, 30/4475 165, 30/4475 241, 30/4475 353, 30/4475 298
Reformatus.hu
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.