A bencésektől a reformációig – konferencia

2011. augusztus 16., kedd

Egyház- és művészettörténeti konferenciát rendeznek Balatonszemesen 2011. augusztus 30-án. Az ökumenikus fórumon a bencés rend és a reformáció jelentőségével és építészeti emlékeivel foglalkoznak.

Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága, a Balatonszemes önkormányzata és a Somogyi Reneszánsz Szövetség által szervezett konferenciára on-line formában itt lehet regisztrálni. A rendezvény időpontja 2011. augusztus 30. (kedd), 10 óra, helyszíne Balatonszemes, Latinovits Zoltán Művelődési Ház (8636 Balatonszemes, Szabadság utca 1.).
A tervezett program:
10.00-10.15 Konferencia megnyitása - Vers és ének
Megnyitó beszéd: Dr. Szászfalvi László egyházügyi államtitkár és Takács József polgármester
Köszöntés: Gelencsér Attila országgyűlési képviselő, megyei önkormányzat elnöke
Nyító áhitat: Dobos Gyula rk. plébános és Nagy Csaba református esperes
Ökumenikus ima és áldás: Prof. Dr. Horváth István nagyprépost, Marics József plébános, püspöki tanácsos és Gueth Péter, Hajdú Zoltán Levente és Karikó Zoltán ref. lelkészek
Szakmai köszöntés: Dr. Magyar Kálmán (SRSZ elnök) és Dr. Nagy Gergely (ICOMOS elnök)
10.15-12.15 Szakmai előadások (30 perces):
Vida Tivadar ( régész, egyetemi docens, ELTE BTK ):
Kereszténység a korai középkori Kárpát-medencében
Szovák Kornél (történész, egyetemi docens, PPKE BTK):
A bencés rend középkori magyar történelmi szerepe és jelentősége
Magyar Kálmán (régész, főmuzeológus, SRSZ elnök):
A bencés rend középkori somogyi egyházai a régészeti források alapján
Prokopp Mária (művészettörténész, egyetemi tanár, ELTE BTK):
A kiemelkedő értékű magyar bencés művészeti emlékek
Örsi Károly (tájépítész, egyetemi tanár, Corvinus):
Középkori bencés kolostorkertek
12.15-13.00 Ebéd (állófogadás)

13.00-15.00 Szakmai előadások (30 perces):
Őze Sándor (történész, egyetemi docens, PPKE BTK):
A magyarországi reformáció 16. századi legújabb forráskutatásának eredményei és német nyelvű kiadása
Magyar Máté (MA magyar nyelv és irodalom szakos hallgató, ELTE BTK):
A somogyi reformáció kezdetének magyar nyelvű forrásai
Nagy Gergely-Szatmári Klára (építészek: egyetemi oktató; KÖH felügyelő):
Magyarlónya egyedülálló református műemlékei
Zentai Tünde (néprajzos, főmúzeológus) - Gueth Péter (szennai ref.lelkész, zsinati lelkész):
A szennai református templom 18. századi festett kazettái
15.00-15.15 Kávészünet

15.15-15.45 Violáné Bakonyi Ibolya (könyvtáros): A csurgói Csokonai Vitéz Mihály Református Gimnázium könyvtára
15.45-16.15 Könyvbemutató: Őze Sándor, Nagy Gergely-Szatmári Klára, Zentai Tünde
16.15-17.00 Ünnepi zárás (a konferencia helyszínén): ének és ökumenikus istentisztelet
A konferencia helyszínén kiállítás tekinthető meg a csurgói Csokonai Vitéz Mihály Református Gimnázium könyvtárának könyveiből.