A Zsinat a tanácskozási ügyek előkészítésére zsinati szakbizottságokat választ. A zsinati bizottságok a Zsinat szakmai tanácskozó, véleményező és döntés-előkészítő szervei. A bizottsági tagok a Zsinat tagjai közül kerülnek ki, megbízatásuk, akárcsak a Zsinaté, hat évre szól. A testületek élére, megalakulásukkor, a tagok elnököt választanak maguk közül. Az alkotmánytörvény tíz állandó bizottságot rögzít.
A testület a Magyarországi Református Egyház zsinatának szeretetszolgálati ügyekkel foglalkozó szakbizottsága. A bizottság szerteágazó munkája felöleli a gyülekezetekben folyó diakóniai szolgálat segítését, az intézményes diakónia helyzetének figyelemmel kísérését, az egyház segélyszervezetének, a Magyar Református Szeretetszolgálatnak a felügyeletét, az MRE Szeretetszolgálati iroda munkájának felügyeletét, a diakóniai képzések rendszerének figyelemmel kísérését, a zsinat szeretetszolgálati vonatkozású szabályozásaival kapcsolatos kezdeményezéseket, a diakóniában szolgálók elismerésére alapított diakóniai díjak odaítélését, az egyház és az állam szociális vonatkozású párbeszédének figyelemmel kísérését és a szeretetszolgálat nemzetközi testvérkapcsolatainak kezelését. A bizottság ezen túl aktív alakítója a Kárpát-medencei Református Diakóniai Koordinációs Tanács munkájának, amely a kárpát-medencei szeretetszolgálati munkát igyekszik segíteni.
Tagok:
Takaró András - Dunamelléki Egyházkerület
Szakál Béla - Dunántúli Egyházkerület
Dr. Molnár Pál - Tiszáninneni Egyházkerület
Rozsnyai István, elnök - Tiszántúli Egyházkerület
Feladata, hogy tárgyalja mindazon kérdésköröket, amelyek az egyház gazdálkodásával kapcsolatosak, véleményt alkosson azon ügyekkel kapcsolatban, amelyeket a Zsinat illetve a Zsinati Tanács a számára meghatároz. A bizottság negyedévente ülésezik, rendszeres napirendjét képezi az egyház és a közegyházi intézmények költségvetésének tárgyalása, az éves zárszámadások áttekintése, költségvetési módosítási kérelmek megtárgyalása, a költségvetések folyamatos teljesülésének figyelemmel kísérése. A bizottság részt vesz az egyházi törvényalkotási folyamatban, a gazdálkodást érintő törvények, javaslatok véleményezésével.
Tagok:
Hegedűs Béla - Dunamelléki Egyházkerület
Peterdi Dániel - Dunamelléki Egyházkerület
Bellai Zoltán, elnök - Dunántúli Egyházkerület
Szűcs Attila - Dunántúli Egyházkerület
Pásztor Dániel - Tiszáninneni Egyházkerület
Dr. Erdei Pál - Tiszáninneni Egyházkerület
Szabó József - Tiszántúli Egyházkerület
Csabina Sándor - Tiszántúli Egyházkerület
A Bizottság évente legalább 2 alkalommal tartja üléseit, amelyre meg kell hívni a bizottságot felügyelő püspököt, a Jogi Osztály vezetőjét, és a zsinati jogtanácsost. Kibővített ülésre mindazon személyek meghívhatóak, akik szakmai szempontból segítik a Bizottság munkáját, vagy az ügyre nézve előterjesztést készítettek, illetőleg az ügy véleményezése szempontjából meghallgatása szükséges. A Bizottság határozatai véleményező jellegűek, kötelező erővel nem bírnak. A Jogi Bizottság adminisztrációját, nyilvántartását a Zsinat Hivatal Jogi Osztálya végzi.
A Jogi Bizottság feladata:
Tagok:
Dr. Hubay Gábor - Dunamelléki Egyházkerület
Dr. Márkus Mihály - Dunántúli Egyházkerület
Szűcs Endre - Tiszáninneni Egyházkerület
Sajtos Sándor - Tiszántúli Egyházkerület
A Zsinat Kommunikációs Bizottsága tanácskozó, véleményező és döntés-előkészítő szerv. Segíti az MRE kommunikációs stratégiájának kidolgozását, figyelemmel kíséri és véleményezi a közegyházi médiumok és a Kommunikációs Szolgálat munkáját, azoktól a Bizottság üléseire beszámolókat kér. Tanácskozásain döntéseket hoz a kommunikációt érintő aktuális kérdésekben és a Zsinat számára ajánlásokat tesz és jelentéssel tartozik.
Tagok:
Takaró András - Dunamelléki Egyházkerület
Köntös László - Dunántúli Egyházkerület
Kusnyír László - Tiszáninneni Egyházkerület
Szalai László, elnök - Tiszántúli Egyházkerület
AZsinati Külügyi és Ökumenikus Bizottság határozza meg a MRE külügyi és ökumenikus stratégiáját, felügyeli ezen kapcsolatok alakulását, a nemzetközi teológiai és szakmai párbeszédben való részvételt, rendszeres ülésein döntéseket hoz a területet érintő aktuális kérdésekben. A bizottság a Zsinat számára ajánlásokat tesz és jelentéssel tartozik. A bizottság felügyeli a döntései megvalósításáért felelő Külügyi Iroda munkáját.
Tagok:
Dr. Börzsönyi József – Tiszáninneni Egyházkerület
Köntös László – Dunántúli Egyházkerület
Répás Zsuzsanna – Dunamelléki Egyházkerület
Vad Zsigmond, elnök – Tiszántúli Egyházkerület
A Bizottság hatáskörébe tartozik különösen:
A Bizottság a Református Lelkészi Nyugdíjintézet döntés-előkészítő, véleményező-tanácsadó testülete. A Zsinatnak, illetve a Zsinati Tanácsnak nyugdíjintézeti és ellátási ügyekben hozandó határozatait az Intézőbizottság készíti és terjeszti elő.
Tagok:
Simonfi Sándor - Dunamelléki Egyházkerület
Bellai Zoltán, elnök - Dunántúli Egyházkerület
Dr. Tóth Albert - Tiszáninneni Egyházkerület
Takács Tamás - Tiszántúli Egyházkerület
Sipos Bulcsú Kadosa, póttag - Dunamelléki Egyházkerület
Lentulai Attila, póttag - Dunántúli Egyházkerület
Dudás Ferenc, póttag - Tiszáninneni Egyházkerület
Derencsényi István, póttag - Tiszántúli Egyházkerület
A Zsinat szabályozza és felügyeli a Magyarországi Református Egyház valamennyi közoktatási intézményének szellemi és anyagi ügyeit, összehangolt működését, elkészítteti és jóváhagyja a Magyarországi Református Egyház közép- és hosszú távú nevelési-oktatási koncepcióját. Különösen ügyel arra, hogy e törvény és egyéb jogszabályok rendelkezéseit pontosan hajtsák végre.
A Zsinat - mint a Magyarországi Református Egyház közoktatási intézményeinek legfelsőbb felügyeleti szerve - e tevékenységét elsősorban a Zsinat Oktatásügyi Szakbizottságán, valamint a Zsinati Oktatásügyi Irodán keresztül valósítja meg.
Az Oktatásügyi Szakbizottság a Zsinat javaslattevő, előkészítő szerve, amely segíti a Zsinat irányító és felügyeleti tevékenységét. A Zsinat útmutatásainak megfelelően elvi irányítást és felügyeletet gyakorol az egyházkerületek, egyházmegyék és egyházközségek illetékes oktatásügyi szerve felett. Javaslatot tesz a Zsinatnak törvényalkotásra, módosításra vagy intézkedés megtételére.
Tagok:
Hörcsök Imre (DM) elnök
Pintér Gyula (DM)
Dr. Fekete László (DT)
Lentulai Attila (DT)
Dr. Benke László (TI)
Szabó Péter (TI)
Nagy Baló Csaba (TT)
Nagy Zsolt (TT)
Feladata, hogy vizsgálati tevékenységével hozzájáruljon az egyház és a közegyházi intézmények gazdálkodásának átláthatóságához. Ennek keretében - a saját maga által meghatározott ütemterv szerint - rendszeresen vizsgálja ezen egyházi szervezetek gazdálkodási folyamatait. Célzott vizsgálatokat a Zsinat illetve a Zsinati Tanács külön felkérésére végez. Tagjai helyszíni ellenőrzést végeznek, betekintéssel rendelkeznek a gazdálkodással kapcsolatos dokumentumokba. A bizottság megvizsgálja a zárszámadásokat, és ezeket a Zsinati Tanács illetve a Zsinat számára véleményezi. A zsinati törvényalkotási folyamatban véleményalkotási lehetősége van.
Tagok:
Derzsi György - Dunamelléki Egyházkerület
Kis Csongor, elnök - Dunamelléki Egyházkerület
Gueth Péter - Dunántúli Egyházkerület
Dr. Pataky László - Dunántúli Egyházkerület
Gere József - Tiszáninneni Egyházkerület
Máthé Botond - Tiszáninneni Egyházkerület
Bertalan János - Tiszántúli Egyházkerület
Markó István - Tiszántúli Egyházkerület
A Zsinati Tanulmányi és Teológiai Bizottság a Magyarországi Református Egyházban folyó tudományos feladatok koordinálását végző öttagú testület. Megnevezéséből adódóan az egyház szolgálatával és működésével kapcsolatos teológiai alapvetéseket kutatja és összegzi hitvallásaink szellemében. A testület a Zsinat munkájához és igényéhez igazodva elvégzi a zsinati döntéshez szükséges teológiai háttérmunkát. Így például a család, a házasság, a szexualitás, az eutanázia, a felelősség és kiengesztelődés, stb. egyházi és társadalmi aktualitását vizsgálja, és a tudományos munka módszerével elvégzett eredményről jelentést tesz a Zsinatnak.
A Zsinati Tanulmányi és Teológiai Bizottság az egyház belső életét, istentiszteletét, misszióját érintő alapvető kérdésekről is tárgyal: így többek között a keresztség, a konfirmáció, az úrvacsora, a lelkészi életpálya, a Szentírás tekintélye, az egyházi szolgálat egyetemes jellege, a diakónia, az ökumené témáiról is az aktualitásoknak megfelelően nyilatkozik.
A tanulmányi feladatok terén a lelkészképzés és a lelkésztovábbképzés ügyében, valamint a nem lelkészi jellegű egyháztagok egyházi szolgálatának tartalmi kérdéseiben végez áttekintő kutatást és fogalmaz meg javaslatokat a Zsinat számára a bizottság.
Tagok:
Dr. Balla Péter - Dunamelléki Egyházkerület
Brunner Vilmos - Dunántúli Egyházkerület
Dr. Börzsönyi József - Tiszáninneni Egyházkerület
Dr. Fazakas Sándor, elnök - Tiszántúli Egyházkerület
A Zsinat, az Elnökség javaslatára egyes kiemelt kérdésekre ad hoc bizottságot hozhat létre. Alább felsoroljuk a Zsinat által létrehozott, jelenleg is működő ad hoc testületeket.
A Kálvin Emlékbizottság a Zsinat Elnökségétől 2006-ban megbízást kapott a Reformáció 500 éves útra indulásának előkészítő munkálatainak megkezdésére. A Magyarországi Evangélikus Egyházzal közösen készítjük elő ennek a többéves folyamatnak a programjait, kiadványait, kiállításait – többek között egy közös protestáns nagykiállítás szervezését a Magyar Nemzeti Múzeumban és egy közös protestáns lexikon kiadását. A 2009-2014 között zajló Kálvin Emlékévek gondozásán túl a Bizottság munkájához tartozik a különböző tanulmánykötetek gondozása a Kálvin Kiadóval közösen: Kálvin újszövetségi kommentárjai, a Zsoltárok könyve magyarázata, az Institutió új fordítása, valamint az új Heidelbergi Káté 2013-as kiadása.
Tagok:
Dr. Békési Sándor - Dunamelléki Egyházkerület
Kardos Ábel - Dunamelléki Egyházkerület
Dr. Ritoók Zsigmond - Dunamelléki Egyházkerület
Dr. Szabó András - Dunamelléki Egyházkerület
Dr. Huszár Pál - Dunántúli Egyházkerület
Dr. Márkus Mihály, elnök - Dunántúli Egyházkerület
Dr. Vladár Gábor - Dunántúli Egyházkerület
Dr. Fazakas Sándor - Tiszántúli Egyházkerület
Dr. Fekete Károly - Tiszántúli Egyházkerület
Szabó Csaba - Tiszántúli Egyházkerület
Dr. Galsi Árpád - Kálvin Kiadó
A Zsinat fontosnak tartja református őseink emlékének méltó megőrzését és kegyeleti helyeik számontartását, ezért 2009-ben létrehozta a Református Emlékhely Bizottságot. A Bizottság feladata református eleink, nagyjaink nyughelyének, kegyeleti helyének feltérképezése, állapotának felmérése, valamint a számba vett sírhelyek, kegyeleti helyek központi nyilvántartásba vétele.
Tagok:
Dr. Horváth Erzsébet - Dunamelléki Egyházkerület
Dr. Ladányi Sándor - Dunamelléki Egyházkerület
Gerecsei Zsolt - Dunántúli Egyházkerület
Szabó Előd - Dunántúli Egyházkerület
Pocsainé dr. Eperjesi Eszter - Tiszáninneni Egyházkerület
Török István - Tiszáninneni Egyházkerület
Derencsényi István, elnök - Tiszántúli Egyházkerület
Dr. Baráth Béla Levente - Tiszántúli Egyházkerület
A 2009-ben létrehozott bizottság feladata az 1948-ban kiadott énekgyűjtemény helyébe lépő kiadvány megalkotása. Az Énekeskönyvi Bizottság első döntései közé tartozott, hogy Kárpát-medencei egységben kívánja munkáját végezni, így kibővítette tagságát a részegyházak küldötteivel. Az az igény is korán megmutatkozott, hogy az új énekeskönyv szerkesztése haladjon együtt a liturgia megújulásával, ezért összehangolta munkáját a Generális Konvent Liturgiai Bizottsággal. A szerkezet meghatározása után a bizottság már a tényleges anyagot válogatja. Legfontosabb céljának azt tartja az Énekeskönyvi Bizottság, hogy az új énekeskönyv a gyülekezeti élet szerves részévé váljon, ehhez nélkülözhetetlen szüksége van kántoraink, egyházzenészeink szaktudására és a legszélesebb református közvélemény támogatására.
Tagok:
Draskóczy László - Dunamelléki Egyházkerület
Dr. Dávid István - Dunamelléki Egyházkerület
Lentulai Attila - Dunántúli Egyházkerület
Szabó Virág - Dunántúli Egyházkerület
Dr. Kádár Ferenc - Tiszáninneni Egyházkerület
Szűcs Endre - Tiszáninneni Egyházkerület
Berkesi Sándor - Tiszántúli Egyházkerület
Dr. Fekete Csaba, elnök - Tiszántúli Egyházkerület
Édes Árpád - Szlovákiai Református Keresztyén Egyház
Dr. Péter Éva - Erdélyi Egyházkerület
Dr. Zalatnay István - Királyhágómelléki Egyházkerület
A Zsinat 2009-ben határozott a múltfeltárás folyamatának beindításáról, annak érdekében, hogy egyházunk közössége a megbékélés indulatával szembesülhessen a kommunista egypártrendszer idején az egyházat kívülről és belülről ért támadások hatásaival és következményeivel. A Zsinat a határozat teljesítése érdekében felállította a Tényfeltáró Történész Bizottságot (TTB), amelynek feladatául az 1948-1990. közötti időszakból az egyházra és egyházi személyekre vonatkozó dokumentumok összegyűjtését és történészi szempontú értékelését tette. A Zsinat később létrehozta az Értékelő Bizottságot (ÉB) is, amelynek feladata lesz a történészekből álló testület munkája eredményeinek értékelése és gondozása.
Tagok (TTB): Dr. Horváth Erzsébet, Dr. Szabadi István, Dr. Dienes Dénes
Tagok (ÉB): Dr. Bodó Sára, Dr. Pásztor Gyula, Dr. Szabó Előd
A Zsinat 2011. május 27-én ad hoc bizottságot hozott létre a törvényalkotói folyamat gyakorlati megközelítésű segítése céljából. A Bizottság az egyházigazgatásban járatos és gyakorlott 6 személyből áll (mindegyik egyházkerület képviselteti magát), akik a lelkészek jogállásáról szóló törvény kapcsán tudják segíteni a Jogi és Egyházalkotmányi Bizottság munkáját.
Tagok:
Simonfi Sándor - Dunamelléki Egyházkerület
Takaró Tamás - Dunamelléki Egyházkerület
Dr. Kovács Zsuzsanna - Dunántúli Egyházkerület
Baksy Mária - Tiszáninneni Egyházkerület
Derencsényi István - Tiszántúli Egyházkerület
Szabadi Árpád - Tiszántúli Egyházkerület
A MRE Zsinata a 2011. szeptember 28-án Balatonszárszón megtartott tematikus ülésével, majd azt követően az Egyházi Jövőkép Bizottság (EJB) felállításával és megbízásával egyházunk legfőbb vezető testülete kifejezésre juttatta (Zs-167/2011.11.18), hogy egyházunk elmúlt két évtizedben megtett útját, a megváltozott társadalmi keretfeltételeket és a szolgálataiban beállt formai és tartalmi változásokat az egyház Ura iránti engedelmességben, bibliai és hitvallási alapokról kívánja értékelni, és ennek megfelelően a továbblépés lehetőségeit mérlegelni." - Részlet a Teológiai és Tanulmányi Bizottság előterjesztéséből.
Az EJB feladata az, hogy a zsinat döntése nyomán a kiértékelés, szembenézés és megújulás terén elindult folyamatnak irányt szabjon és azt koordinálja. Az EJB rendkívüli bizottságként, a meglévő egyházi dokumentumok, különös tekintettel a tematikus zsinat eredményének figyelembe vételével javaslatot tesz a zsinatnak arra az egyházképre és módszerre, amely a helyzetértékelésen és jövőképen alapuló megújulás átfogó és "ágazati" szintű, konkrét kérdésköröket érintő menetrendjéül szolgálhat. Az EJB elsődleges célja, hogy a gyülekezetek, fokozatos testületek és szakértők mind szélesebb párbeszédének keretét megteremtse és az a sorozatos egyezetések eredményeit összegezze.
Tagok:
Dr. Fazakas Sándor, a Tanulmányi és Teológiai Bizottság elnöke
Hörcsök Imre, az Oktatásügyi Bizottság elnöke
Püski Lajos, a Missziói Bizottság elnöke
Szalai László, a Kommunikációs Bizottság elnöke
Vad Zsigmond, a Külügyi Bizottság elnöke
Bereczky Ildikó, lelkipásztor
Dr. Enghy Sándor, rektor
Harmathy András, lelkipásztor
Lovas András, lelkipásztor
Dr. Módis László, egyetemi tanár
Patkó Gyula, rektor
Tőkéczki Ilona, szociológus
Dr. Varga Péter, ügyvéd