Új otthonukban szólnak a szútori harangok

2018. július 23., címkék: szútor, felvidéki reformátusok, gombaszög

Alig fél év elteltével, a Gombaszögi Nyári Tábor július 17-i megnyitóján újra megszólalhattak a januárban leszerelt szútori harangok, melyeknek ezentúl a Szilicei-fennsík lábánál fekvő Sajó-völgy ad otthont. Az értékmentő akcióról Orosz Örs ötletgazdával, az idén 90 éves felvidéki magyar fesztivál főszervezőjével beszélgettünk.

Hívtalak, de nem jöttetek

2018. január 30., címkék: gombaszög, felvidéki reformátusok, szútor

Utoljára szólaltak meg a felvidéki Szútor község református romtemplomának harangjai január 21-én. A tető nélküli, szétlopott templom legértékesebb darabjai voltak a harangok, félő volt, hogy – ahogy a templom más tárgyait is – ellopják ezeket is. Ezért döntöttek úgy, hogy leszerelik a toronyból a harangokat és Gombaszögön őrzik őket, ahol még akár istentiszteletre is hívogathatnak.