Szabó Istvánt választották a Dunamelléki Református Egyházkerület püspökévé - közölte az egyházkerület választási bizottsága december elsejei ülése után. A püspök megbízatása hat évre szól. Szabó István harmadik ciklusát kezdheti meg az egyházkerület élén.
Az év végén lejár a négy magyarországi református egyházkerület, az egyházmegyék, valamint a zsinatot alkotó és annak vezetői tisztségeit betöltő egyházi és világi tisztségviselők mandátuma. A választási eljárás véget ért a Dunamelléki Református Egyházkerületben. A szavazatokat december elsején bontotta ki a választási bizottság. Az egyházkerület 299 gyülekezetének összesen 324 szavazati számértéke van. ( A nagyobb gyülekezetek több szavazati számértékkel rendelkeznek.)
A szavazatok megszámlálása után a Dunamelléki Református Egyházkerület Választási Bizottságának elnöke, Pintér Gyula közölte: összesen 314 szavazólap volt érvényes, a többit alaki vagy egyéb hiányosságok miatt nem vették figyelembe. A hibák közt említette például, hogy a szavazólapokat tartalmazó borítékról hiányzott a hitelesítők aláírása, illetve bélyegzője, vagy a jelöltek melletti négyzetbe nem „x"-et, hanem számokat írtak. A jelöltek a szavazólapon ABC sorrendben szerepeltek.
A választáson két püspökjelölt, a jelenleg is hivatalban lévő Szabó István, valamint Balla Péter, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora indult. Szabó István a szavazatok több mint kétharmadát, 220 szavazatot kapott a gyülekezetektől, míg Balla Péter 88 szavazatot tudhat magáénak. Az egyházkerület főgondnoki tisztére a hivatalban lévő Tőkéczki Lászlót, valamint Kovács Leventét jelölték. Tőkéczki László 216, Kovács Levente 94 szavazatot kapott. A legszorosabb eredmény a főjegyzői poszton volt, amelyre két új jelölt „pályázott." Simonfi Sándor 159, Illés Dávid 149 szavazatot kapott. A világi főjegyzői posztot a jelenlegi főjegyző, Veres Sándor töltheti be a következő hat évben. Veres Sándor 230, míg Brandenburg Sándor 79 szavazatot kapott - ismertette az eredményeket Pintér Gyula.
A választási bizottság elnöke hozzátette: a választás méltóságteljesen, csendesen, testvéri légkörben folyt. Az egyházi választási törvény jogorvoslatra is lehetőséget ad a vonatkozó törvények szerint, az esetleges kérelmet az illetékes egyházi bírósághoz lehet benyújtani a választási bizottságon keresztül. A Dunamelléki Református Egyházkerület közgyűlését a törvények szerint január 31-ig kell összehívnia az ügyvivő elnökségnek.
Szabó István püspök életrajza. Szabó István 1956. december 14-én született Sárbogárdon. Szülei lelkipásztorként szolgáltak a Fejér megyei településen, hét gyereket neveltek. Szabó István nős, három gyermek édesapja. Debrecenben érettségizett, majd Budapesten végezte a teológiát. Az egyetemi évek után Sáregresen szolgált segédlelkészként, majd Józsefvárosban beosztott lelkészként. 1985-től a Budapest-Külső-Üllői úti Missziói Egyházközségben a szinte teljesen megszűnt gyülekezet újjászervezése volt a feladata.1989-ben templomot és lelkészlakást építettek a gyülekezettel, amely öt évvel később anyaegyházközséggé vált. 1997-től a Budahegyvidéki Református Egyházközség lelkipásztora. A Dunamelléki Református Egyházkerület 2003-ban, 2009-ben is püspökévé választotta. Tanulmányai: 1982/83-ban Chicagóban tanult ösztöndíjasként. 1994-ben doktori vizsgát tett, értekezésében az 1989 előtti egyházvezetőség teológiai megnyilatkozásait tette a kálvini teológia mérlegére. 1998-tól a Pápai Református Teológián dogmatikát tanít. 1999-ben egyetemi tanári kinevezést kapott. Egyéb megbízatások:1991 óta a Budapest-Déli Református Egyházmegye tanácsosa, 1992-től kerületi tanulmányi bizottsági tag, ebben a ciklusban zsinati pótképviselő. Társadalmi munkában tagja a XX. Század Intézet (Terror Háza Múzeum) Közalapítvány felügyelő bizottságának és a Károli Gáspár Díj szakbizottságának. Több könyve, számos írása, cikke, tanulmánya jelent meg. Publikációi Bogárdi Szabó István néven jelennek meg.
Forrás: parokia.hu