Az oktatásra koncentrál az uniós cigány keretstratégia
2011. április 08., péntekAz Európai Tanács mondja ki a végső szót júniusban, a tagországoknak pedig az év végéig kell elfogadniuk nemzeti programjaikat - ez a további jogalkotási sorsa az Európai Bizottság által kedden bemutatott uniós cigány keretprogramnak.
Csodának nevezte Viviane Reding, hogy végül elkészült a nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretrendszeréről kidolgozott európai bizottsági koncepció. Az Európai Bizottság alelnöke, jogérvényesülésért, alapvető jogokért és uniós polgárságért felelős biztos a dokumentumról az V. Európai Roma Platform tanácskozásán azt mondta, ennek alapján még decemberig minden tagállamnak ki kell dolgoznia a saját nemzeti romastratégiáját. Ezt azonban még megelőzi az Európai Tanács döntése, az lesz ugyanis a végső szó a keretstratégia uniós szintű jogalkotási folyamatában. Erre pedig júniusban, a foglalkoztatási és szociális miniszterek ülésén kerülhet sor.
Az egyelőre nem dőlt el, hogy a keretstratégia ajánlásokat fogalmaz meg, vagy kötelező érvényű elemeket is tartalmaz-e majd. Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi integrációért felelős államtitkára, a terület kormányzati felelőse kifejtette, szeretnének kötelező érvényű rendelkezéseket, az elfogadáshoz viszont az összes tagállam hozzájárulása szükséges. Figyelmeztetett, az európai egyeztetési procedúra könnyen felvizezheti a dokumentumot. "A célunk az, hogy a lehető legtöbb konkrétum maradjon meg a szövegben, és mind a 27 tagállam számára elfogadható legyen a tervezet. Mi ehhez már elkészítettük a magunk hozzájárulását, januárban írtunk egy anyagot, amiben elmondjuk, hogy mit gondolunk a roma integrációról, és odaadtuk az európai szereplőknek tanulmányozásra" - fogalmazott az államtitkár.
A kedden bemutatott bizottsági koncepció négy fő területtel számol: az oktatással, a foglalkoztatással, az egészségüggyel és a lakhatással.
A legtöbb konkrétum az oktatást érinti, a tervezet nagy problémának nevezi, hogy csak korlátozott számú cigány gyermek tudja befejezni az általános iskolát, ráadásul felülreprezentáltak a szegregált iskolákban. A Bizottság ezért javítaná a tanárok "interkulturális kompetenciáit", csökkentené a szegregációt a kulturális közvetítők, a templomok, a vallási szervezetek és a roma szülők szerepének növelésével az oktatásban. A keretterv külön intézkedéseket javasol a kibukott diákok továbbképzésére, hiszen ezek a fiatalok nehezen tudnak továbbtanulni és rosszak az esélyeik a munkaerőpiacon. Támogatnák a fiatal felnőttek számára meghirdetett úgynevezett második esély programokat, és erősítenék a másodlagos és harmadlagos oktatási rendszereket. Az oktatáson kívüli másik három területen azonban a keretterv nem igazán említ konkrét intézkedéseket. A foglalkoztatással kapcsolatban megemlíti ugyan a mikrohitelek és a munkaügyi szolgálatok fontosságát, azonban nem részletezi őket.
A keretterv egyik legfontosabb javaslata annak a felmérésnek az elkészítése tagállamonként, amelyet Járóka Lívia, európai parlamenti képviselő említett először az EP-nek benyújtott jelentésében. Ez a válságtérképnek nevezett felmérés azonosítaná a szegénység és a társadalmi kirekesztettség által leginkább sújtott régiókat. Bár az EB kerettervében ezt nem nevesítették, de kiemelten javasolják a tagállamoknak, hogy a nemzeti stratégiák kialakításakor azonosítsák a hátrányos helyzetű régiókat.
A keretstratégia minimum elvárásokat fogalmaz a négy említett területen, emellett a tagállamoknak el kell különíteniük a romastratégiára egy elégséges összeget a nemzeti költségvetésből. Ennek az összegét a Bizottság nem határozta meg, de vállalja, hogy szükség esetén ezt az EU kiegészíti.
A mostani bizottsági javaslat egyik fontos alapja az a jelentés volt, amelyet Járóka Lívia fideszes európai parlamenti képviselő készített. Történt azonban fontos egyházi hozzájárulás is a tervezethez: két európai egyházi szervezet, az Eurodiaconia, valamint az Európai Egyházak Bevándorlásügyi Bizottsága (CCME) tag- és partnerszevezeteikkel, köztük a Magyarországi Református Egyházzal egyeztetve készítette el meglátásait és javaslatait a jelenleg kidolgozás alatt álló európai romaügyi keretprogramhoz.
Református.hu, forrás: eu2011.hu, MTI, Origo
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.