Hangzó énekeskönyv

2020. március 24., címkék: református énekek, énekeskönyv

Több mint száz református ének felvételét tette elérhetővé a Magyarországi Református Egyház. Az interneten hallgatható, valamint jó minőségben le is tölthető dallamokkal egyházunk az online istentiszteleteket támogatja.

Amire az egyháznak szüksége van

2019. november 21., címkék: fekete károly, xiv. zsinati ciklus 14. ülésszak, Fekete Károly, énekeskönyv

Utolsó szakaszába lépett az új református gyülekezeti énekeskönyv előkészítési folyamata: a Zsinat őszi ülésszakán elfogadták a gyűjtemény előterjesztett változatát, így az hamarosan nyomdába kerülhet.

Újragondolt énekeskönyv

2018. április 20., címkék: énekeskönyv, xiv. zsinati ciklus 11. ülésszak, liturgiai és himnológiai bizottság

Fontos lépéssel kerültünk közelebb az új református gyülekezeti énekeskönyv megjelenéséhez: a Zsinat tavaszi ülésszakán elfogadták az eddig összegyűjtött énekanyag beosztását. A rugalmas rendezési elv lehetővé teszi a későbbi bővítést is – átszámozás nélkül.

Boldog pillanatokra emlékezve

2018. február 28., címkék: egyházzene, énekeskönyv

Megemlékezésre és előretekintésre gyűltek össze a húsz éve elhunyt Máté János orgonaművész, karnagy, a budapesti teológia hymnológiaprofesszorának volt tanítványai, munkatársai február 25-én a dunamelléki székházban, majd alkalmi kórussá szerveződve szolgáltak a Kálvin téri gyülekezet esti istentiszteletén. Az eseményen mutatták be az új református énekeskönyv Lélekkel és értelemmel II. című előkészítő füzetét, amelynek kipróbálásához együttműködő gyülekezeteket keresnek.

Mai válasz Isten szavára

2017. november 24., címkék: énekeskönyv, bódiss tamás, fekete károly, xiv. zsinati ciklus 10. ülésszak, liturgiai és himnológiai bizottság, Fekete Károly

„Volt néhány esztendő, melyben nem látványosan haladt a megújítás, de az akkori kutatások és konferenciák eredménye most érik be" – az őszi zsinati ülésszakon bemutatott és elfogadott előkészítő kiadvány jelentős lépés a régóta tervezett új református gyülekezeti énekeskönyv elkészüléséhez vezető úton. Erről az útról a Liturgiai és Himnológiai Bizottság vezetőivel beszélgettünk.

Nem lesz forradalmi az új énekeskönyv

2012. január 03., címkék: egyházzene, fekete csaba, énekeskönyv, generális konvent

Jelenleg több mint öt-hat száz ének az a keret, amelyből reménység szerint összeáll az új református énekeskönyv – tudtuk meg a szerkesztményt előkészítő bizottság elnökétől. Fekete Csaba annak kapcsán beszélt a 2010-ben megkezdett munkáról, hogy a Zsinat legutóbbi ülése előtt is szerepelt a testület beszámolója. Elmondta, a mostani, 1948-ban kiadott énekeskönyvhöz képest szűkebb biztosan nem lesz az új, inkább bővítésre lehet számítani.

Megújulás, de nem mindenáron újítás

2010. november 15., címkék: kárpát-medence, énekeskönyv, bódiss tamás

A zsinati ciklus végére készülhet el az új Kárpát-medencei református énekeskönyv, amely a rendszerváltás óta sokszínűbbé vált egyházi élet új igényeire is választ adhat majd. A tavasszal megalakult énekeskönyvi bizottság munkájáról Bódiss Tamással, az MRE énekügyi előadójával beszélgettünk.