Gúnyoló szavakból evangélium

2019. április 18., címkék: nagypéntek, Nagypéntek, kádár ferenc

Vajon az Úr Jézus testi szenvedései vagy lelki gyötrelmei voltak-e súlyosabbak? Régi kérdés ez. Az bizonyos, hogy számunkra mindkettő felfoghatatlan súlyú. Az is bizonyos, hogy Urunk szenvedéstörténetében a fizikai bántalmazás és fájdalomokozás mellett mindig megjelenik a lelki bántalmazás is. Ennek különös formája a gúnyolódás és csúfolódás.

Gúnyoló szavakból evangélium

2019. április 18., címkék: nagypéntek, Nagypéntek, kádár ferenc

Hagyomány és hit Ácson

2019. április 16., címkék: Ács, ács, Nagypéntek, Istentisztelet, rádiós istentisztelet, istentisztelet, nagypéntek

Különleges gyülekezet az ácsi reformátusoké – hagyományokra építkeznek, és az egyházi programok szerves részei a városi rendezvényeknek. A közösség megtiszteltetésnek tartja, hogy nagypénteken az ácsi református templomból közvetíti az istentiszteletet a Duna Televízió.

Hagyomány és hit Ácson

A 22. zsoltár a kereszten

2018. március 29., címkék: áhítat, Nagypéntek, húsvét, ahitat, áhitat, nagypéntek, reformátusok lapja, enghy sándor

„Én Istenem, én Istenem, miért hagytál el engem?" Miért ezt a zsoltárt idézte Jézus a halála előtt? Erre keresi a választ Enghy Sándor nagypénteki írásában.

A 22. zsoltár a kereszten

Romániában is munkaszüneti nap lesz a nagypéntek

2018. február 28., címkék: románia, nagypéntek, romania, Nagypéntek, Romania

Munkaszüneti nap lesz a nagypéntek Romániában – döntötte el február 28-án a bukaresti parlament, megszavazva az erről szóló törvénymódosítást.

Romániában is munkaszüneti nap lesz a nagypéntek

2018. február 28., címkék: románia, nagypéntek, romania, Nagypéntek, Romania

„Nincsenek reménytelen helyzetek”

2017. április 12., címkék: interjú, nagypéntek, balog zoltán

Áldozat nélkül nincs siker, halál nélkül nincs feltámadás, nagypéntek nélkül nincs húsvét – hangsúlyozza Balog Zoltán miniszter. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetőjével nagypéntekről, az üldözött keresztyénekről és a négyszázötven éves magyar református egyházról is beszélgettünk.

Gesztusértékű döntés

2017. március 08., címkék: nagypéntek

A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának Elnöksége sajtóközleményben reagált a nagypéntek munkaszüneti nappá nyilvánítására.

Munkaszüneti nappá nyilvánították nagypénteket

2017. március 07., címkék: nagypéntek

Az Országgyűlés kedden a Fidesz-KDNP képviselőinek javaslatára munkaszüneti nappá nyilvánította nagypénteket, így idén már négynapos ünnep lesz a húsvét.

A parlament előtt a nagypéntek munkaszüneti nappá nyilvánításáról szóló törvénytervezet

2017. február 21., címkék: nagypéntek

Az értékek és az érdekek találkozásának nevezte nagypéntek munkaszüneti nappá nyilvánítását Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, aki az előterjesztés február 20-i, parlamenti ismertetésekor elmondta: a változtatás elfogadása esetén már idén tizenegyre nőhet a munkaszüneti napok száma.

A törvényhozás elé került a nagypénteket munkaszüneti nappá nyilvánító törvényjavaslat

2016. november 18., címkék: nagypéntek

Kormánypárti képviselők november 18-án benyújtották a parlamentnek a nagypénteket munkaszüneti nappá nyilvánító törvényjavaslatot.

Nagypéntek munkaszüneti nap lehet

2016. október 15., címkék: 1956, nagypéntek, emlékzsinat

A reformáció közelgő emlékévét jó alkalomnak tartja a kormány, hogy nagypéntek újra munkaszüneti nap legyen Magyarországon – erről Orbán Viktor beszélt egyházunk '56 tiszteletére rendezett zsinati emlékülésén.

„Drága áron"

2016. március 24., címkék: áhítat, nagypéntek, áhitat, ahitat, húsvét, thoma anita

„Jézus Krisztus, mint tökéletes áldozat, mint szeplőtelen, hibátlan Bárány odaadta az életét: és ez volt az ár" – Thoma Anita nagypénteki áhítata.

Isten a kereszten

2016. március 24., címkék: reformátusok lapja, nagypéntek, áhitat, ahitat, húsvét, fábián tibor, áhítat

„A mi Urunk a kereszten is Isten. Bár megüresíti és megalázza ma­gát, de egy másik ember személyén, Istent kereső és megtaláló lelki kapaszkodásán keresztül látható lesz a megváltás ígérete" – Fábián Tibor írása.

Gondolat- és lélekfrissítés

2014. április 17., címkék: reformátusok lapja, nagypéntek, áhitat, ahitat, húsvét, áhítat, húsvét 2014

Talán azért nincs igazi feltámadásünnepünk, mert nincs átélt és megélt nagypéntekünk sem – Szilágyi Zoltán nagypénteki áhítata.

Kereszt-kérdés, avagy reformátusságunk és a kereszt jelképe

2012. április 03., címkék: Fekete Károly, húsvét, kereszt, fekete károly, nagypéntek, ne féljetek

A kereszt jelképének használata református körökben, mondhatni, tabunak számít, pedig hivatalosan nem tiltott, mégis kerüljük. „A kereszt nem tehet semmiről", azonban a reformátusokban „fájdalmas egyháztörténeti emlékeket" ébreszthet annak jelenléte – mondja Fekete Károly, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora. A jelenségről, annak teológiai, egyháztörténetei hátteréről illetve napjaink gyakorlatáról kérdeztük őt.

A húsvéti ünnepkör református hagyománya

2012. április 02., címkék: virágvasárnap, nagypéntek, néprajz, húsvét, böjt, ne féljetek, úrvacsora

Húsvéti szokások sokaságával találkozunk minden esztendőben ezen a sátoros ünnepen. Feltehetjük a kérdést, hogy valóban ünnep? Munkaszüneti nap, elkészítjük a hímes tojásokat, és locsolkodók sokaságával találkozunk. A szokás még megvan, mégis úgy érezzük, hiányzik belőle sok ember számára a lényeg, a húsvét igazi öröme, a feltámadásba, a halál utáni életbe vetett hit.

Nagypéntek az élet ünnepe – református istentisztelet az MTV-ben

2010. április 03., címkék: berkesi gábor, nagypéntek, Hírek, mtv

Nagypénteken délután a Pozsonyi útról sugárzott élő istentiszteletet a Magyar Televízió (MTV), igét Berkesi Gábor református lelkipásztor hirdetett. Az egész közvetítés az MTV oldaláról, Ide kattintva megtekinthető.