Szárszó – 1943

2013. augusztus 22., címkék: sdg, migeneráció, reformátusok lapja

A fogalommá lett 1943-as konferencia évfordulója kapcsán az SDG mozgalom történetéről Horváth Erzsébet egyetemi tanszékvezető, a Zsinati Levéltár igazgatója írt.

Egy hetven évvel ezelőtti konferenciázó

2013. augusztus 22., címkék: soós géza, reformátusok lapja, migeneráció, sdg, soos géza

A Soli Deo Gloria Szövetség és annak balatonszárszói konferenciái által a református egyház olyan értelmiséget nevelt ki, amit sem a kulturális, sem a politikai közéletben nem lehetett figyelmen kívül hagyni – hangsúlyozza az 1943-as balatonszárszói SDG-konferencia hetvenedik évfordulóján a senior SDG-s Kádár Géza, akit istenhegyi otthonában, a Kálvin János Református Idősek Otthonában látogattunk meg, és emlékei felidézésre kértünk.

Útkeresés az SDG-ben

2013. augusztus 12., címkék: migeneráció, sdg, katona viktor

Vajon a megváltozott világban ugyanaz az a küldetése a Soli Deo Gloria Református Diákmozgalomnak (SDG), mint hetven évvel ezelőtt volt? Többek között ezen gondolkodott Katona Viktor, a szervezet mostani elnöke, akit az általuk rendezett MIGeneRÁCIó konferencián kérdeztük.

Te mennél vagy maradnál?

2013. augusztus 12., címkék: balatonszárszó, sdg, migeneráció

Augusztus kilencedike, az év egyik legforróbb napja. Mégis mintegy százan döntöttek úgy, hogy részt vesznek a Soli Deo Gloria Református Diákmozgalom által szervezett MIGeneRÁCIÓ konferencia második napján Balatonszárszón. Úgy tűnik, mégsem volt annyira merész vállalkozás a negyven fokos kánikulában a kivándorlás témakörében gondolkodásra hívni másokat.

Amerika és töltött káposzta

2013. augusztus 10., címkék: köntös lászló, migeneráció, sdg, szárszó

Kötelességünk az itthon maradás, mert nem véletlen, hogy ideszülettünk. Mégsem lesz rongyemberré az, aki külföldre megy – vélekedett Köntös László. A dunántúli egyházkerület főjegyzője A migráció, mint missziói kihívás címmel tartott előadást Balatonszárszón, az SDG Konferencia Központban a MIGeneRÁCIÓ konferencián.

Jönni és menni

2013. augusztus 09., címkék: sdg, sdg központ, migeneráció

A kétezres évekig hazánkban a szociológiai kutatások elsősorban azt vizsgálták, hogy kik érkeznek hazánkba. Mára az vált érdekesebbé, ki megy el és miért. Sik Endre a MIGenRÁCIÓ konferencia első főelőadásában, augusztus 9-én délelőtt bemutatta a Magyarországra irányuló és az innen kifelé vezető migrációs mozgásokat és azok főbb jellemvonásait, hiszen mindkét jelenség a mai napig létezik. Csak éppen időközben súlyuk változott meg.

Szárszói hagyatékok

2013. augusztus 09., címkék: migeneráció, soli deo gloria diákmozgalom

„Teológiailag indítom el a konferenciát" – mondta nyitó áhítatában Steinbach József püspök, a MIGeneRÁCIÓ konferencia fővédnöke augusztus 8-án Balatonszárszón, az SDG konferenciaközpontban.

MIGeneRÁCIÓ

2013. augusztus 09., címkék: konferencia, migeneráció, sdg, szárszó, steinbach józsef

A szójáték a migráció és generáció szó összetételéből alakult, jelképezve azt az égető problémát, hogy ma számosan vándorolnak ki hazánkból a fiatal generáció tagjai. Az ezzel a témával foglakozó konferenciát a Soli Deo Glória Református Diákmozgalom szervezte meg a híressé vált 1943-as találkozó szellemében. Augusztus nyolcadikán, a hivatalos megnyitó előtt pár órával, a balatonszárszói SDG Konferenciaközpontban sajtótájékoztató keretében lehetett előzetes képet kapni a MIGeneRÁCIÓ programjáról, filozófiájáról.