A reformációra emlékeztek Lengyelországban

2017. október 28., címkék: lengyel református egyház, lengyelország

A reformátusok örök nyomot hagytak a lengyel állam történetében, amely az összes lengyelországi felekezet számára közös – hangsúlyozta Andrzej Duda államfő a reformáció 500. évfordulója alkalmából rendezett lengyelországi központi megemlékezéseken.

Háború, migráció, megbékélés – és az egyháztörténelem tanulságai

2012. november 20., címkék: lengyelország, vallástörténeti nemzetközi szimpózium

2012. november 7–9. között a lengyelországi Szczecinben nemzetközi teológiai szimpóziumot tartottak a Lengyel Ökumenikus Tanács szervezésében.

Ülésezett a Lengyelországi Református Egyház zsinata

2012. november 20., címkék: lengyelország

A Lengyelországi Református Egyház zsinatára az idén 110 éves fennállását ünneplő Lódzi plébánián került sor október 6-án. A zsinaton meghosszabbították a püspök, Marek Izdebski mandátumát, és mint az első nőt először az egyház történetében ebben a pozícióban, kinevezték Ewa Józwiak-ot az egyház elnökének.

Élettörténetek a kommunizmus idejéből

2011. március 19., címkék: lengyelország, kommunista diktatúra, múltfeltárás

A múltfeltárás kérdése nemcsak a református egyházban került a figyelem középpontjába. Amint az elmúlt héten  Krzyzowában rendezett konferencián kiderült, a volt keleti blokk minden szegletében számos élet vár gyógyulásra.

Lelkészként Nigériától a lengyel Parlamentig

2010. december 10., címkék: lengyelország, Nagyvilág

A lengyel parlamentnek, a SZEJM-nek John Godson nigériai származású protestáns lelkész személyében fekete bőrű tagja is van.

Kirill pátriárka felhívása katyini látogatása után az orosz-lengyel megbékélésre

2010. június 08., címkék: Ökumené, katasztrófa, kirill pátriárka, lengyelország, ökumené

Az Orosz Ortodox Egyház feje, Kirill pátriárka katyini látogatása után Moszkvában adott nyilatkozatában felhívott az orosz-lengyel megbékélésre.

Dzięki, Polska! – példa a búcsúvétel méltóságára és a hazaszeretetre

2010. április 21., címkék: Háttér, temetés, katasztrófa, halottak, lengyelország

Két napon át végigkísérhettem a lengyel nép búcsúvételét a szmolenszki repülőgép katasztrófa áldozataitól, a kilencvenhat életét vesztett, tragikus sorsú honfitárstól, s az elnöki házaspártól.

A légi katasztrófában elhunyt lengyel protestáns tábori püspökről

2010. április 14., címkék: Ökumené, lengyelország, ökumené

Adam Pilch lelkész,  ezredes is életét veszítette a szmolenszki légi katasztrófában. Ő volt a lengyel hadsereg protestáns tábori püspöke.

Tábori püspökök adóztak a lengyel tragédia emlékének

2010. április 14., címkék: Ökumené, szent istván-bazilika, lengyelország, Hírek, ökumené

Ökumenikus gyászistentisztelettel emlékeztek a Bazilikában Lech Kaczynski államfő és kísérete múlt szombati, oroszországi légikatasztrófájára.

A lengyel légi katasztrófa lelkész áldozatai

2010. április 14., címkék: Ökumené, lengyelország, ökumené

A szomorú szmolenszki légi katasztrófában a vezető lengyel politikusok, tábornokok, bankárok mellett vezető papok, lelkészek is meghaltak, különböző felekezetekből öten.

A Lengyel Ökumenikus Tanács elnökének és közösségének

2010. április 13., címkék: Ökumené, ökumenikus tanács (meöt), lengyelország, ökumené

"Mélyen megrendült lélekkel vettük a fájdalmas gyászhírt a lengyel elnöki repülőgép katasztrófája következtében elhunyt 96 testvérünk tragikus haláláról..."

XVI. Benedek részvétnyilvánítása a lengyel tragédia miatt

2010. április 11., címkék: Ökumené, xvi. benedek pápa, lengyelország, ökumené

„Mély fájdalommal értesültem Lech Kaczynski elnök, felesége és azon személyek tragikus haláláról, akik katyni útjára kísérték őt” – olvassuk a pápa lengyel nyelvű táviratában.