Így reagáltak az egyházak a veszélyhelyzetre

2020. március 12., címkék: koronavírus, körkép, nyilatkozat

Hozzánk hasonlóan gyakoribb, kisebb létszámú istentiszteletek megtartását javasolja a Magyarországi Evangélikus Egyház püspöki tanácsa. A hazai katolikus templomokat sem zárják be, de a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia azt kéri híveitől, hogy aki beteg, ne menjen közösségbe. Körkép fél nappal a koronavírus miatti veszélyhelyzet kihirdetése után.

„Magyarnak és reformátusnak lenni jó"

2018. június 04., címkék: körkép, nemzeti összetartozás napja

Épülő óvodák, bővülő kollégiumok, elkötelezett hittanoktatók – a református egyházak mindenütt az ifjúságra fókuszálnak, hogy megállítsák a határon túli magyarság és saját közösségeik fogyását. Az egyházi vezetők erről a Generális Konvent legutóbbi ülésén számoltak be. Határon túli körkép a nemzeti összetartozás napjára.

Odafigyeléssel a kapcsolatokért

2016. február 08., címkék: körkép, házasság hete, Házasság hete

Istentiszteletek, beszélgetések, filmvetítések és számos más színes program kíséri országszerte (és határon túl) a Házasság hetét. Az ökumenikus kezdeményezés kapcsán annak jártunk utána, hogyan foglalkoznak a jegyes- és házaspárokkal gyülekezeteinkben. Három református közösség három különböző kezdeményezését ismerhetik meg.

Súlyos a helyzet Kárpátalján

2014. július 12., címkék: sepsiszentgyörgy, körkép, generális konvent (gk)

Már kárpátaljai magyarokat is kivitt az ukrán hadsereg a frontra – derült ki Zán Fábián Sándor kárpátaljai püspök beszámolójából pénteken a Generális Konvent sepsiszentgyörgyi ülésén. Az egyházkerületi vezetőket aktuális örömeikről és gondjaikról kérdeztük. Kárpát-medencei körkép.

A szellemiség kihat a diákokra

2012. június 04., címkék: 20 éves oktatás, református okatás, körkép

A református oktatás újraindulása évfordulójának alkalmából szervezett hálaadó istentisztelet után néhány ünneplőt arról kérdeztünk, miként vett részt a húsz évvel ezelőtti folyamatokban, és milyennek látja az egyházi oktatás ügyét és jövőjét.

Vissza és előre – 2012 üzenete

2012. január 03., címkék: 2012, ábrám tibor, körkép, steinbach józsef, huszár pál

Egy új év kezdete egyaránt magában hordozza a visszatekintést és a jövőt is. Összeállításunkban Steinbach József, a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke és Huszár Pál, az MRE Zsinatának világi elnöke, valamint Ábrám Tibor, a Tiszáninneni Egyházkerület főgondnoka vet számot az elmúlt esztendővel és mindeközben köszönti 2012-t.

„Hol sírjaink domborulnak, unokáink leborulnak” – és a szépunokák?

2010. március 14., címkék: március 15, Háttér, körkép, károli egyetem (kre)

Petőfi Sándor, Nemzeti dal, 12 pont, kokárda, márciusi ifjak, szabadság, egyenlőség, testvériség – ezek egy mindannyiunk által ismert forradalom kulcsszavai. 1848-ban a márciusi ifjak bátran álltak ki hazájuk mellett. Most, 162 év távlatából a mai egyetemi ifjakat kérdeztük arról, mit jelent számukra március 15. öröksége. Körkérdésünkre négy egyetemista válaszol, akik a Károli Gáspár Református Egyetemen (KRE) tanulnak.

Miért engedte Isten?

2010. március 12., címkék: földrengés, Háttér, körkép, haiti

Húsz év alatt megnégyszereződtek a természeti katasztrófák a Földön. A csapások váratlanul jönnek, felkészülni rájuk szinte lehetetlen. Idén csak a földrengések több mint százezer áldozatot követeltek. Megmozdult a föld Haitin, Chilében, Törökországban. Református lelkipásztorokat kértünk, hogy osszák meg olvasóinkkal gondolatikat, miért hagyja Isten a nagy katasztrófákat, a vétlen áldozatokat. Nemcsak elgondolkodtató válaszok, hanem érdekes kérdések is születtek.

Mi lesz veletek vidéki egyetemek?

2010. január 31., címkék: Háttér, körkép, felsőoktatás

Csökken a felsőoktatásban tanulók száma Magyarországon, és néhány éven belül elkerülhetetlenül be kell zárni egyetemeket. Ez elsősorban a vidéki felsőoktatási intézményeket érintené – vélik a szakértők. Milyen jövő vár a diákvárosokra, ha ez a jóslat beigazolódik? Mi lesz Péccsel, Szegeddel, Debrecennel, Egerrel – hogy csak a legnagyobb campusokat említsük. Az említett települések nem lennének ilyen virágzó városok, ha nem lenne egyetemük. És mi lesz a hallgatókkal? Egy eldugott szabolcsi faluból majd több száz kilométert utazik a főiskolás, hogy eljusson egyébként is vízfejű országunk fővárosába? Tovább folytatódik a vidék pusztulása, ellehetetlenülése? A téma sokakat érint, és foglalkoztat, ezért megkérdeztük négy egyházi felsőoktatási intézmény vezetőjét, ők hogyan látják a helyzetet, milyen megoldásban gondolkodnak.