Hogy lehet erős Szlovákia?

2010. június 01., címkék: kárpát-medence, szlovákia, szlovákiai reformátusok (szrke), magyar identitás, Háttér, állampolgárság, fazekas lászló

Szlovákia önmagát gyengíti azzal, hogy magyarellenes politikát folytat. Ezzel szemben a kisebbségek önrendelkezésének biztosításával önmagát erősítené – vélekedik Fazekas László felvidéki püspök. – Sok rosszat átéltünk már az elmúlt évtizedek során. A hontalanságtól a szétszakítottságon át az egzisztenciális és nyelvi fenyegetettségig. Istenbe vetett hittel hordozzuk ezt, és így próbáljuk élni a mindennapjainkat.

A Királyhágómelléki Református Egyházkerület közleménye

2010. május 29., címkék: királyhágómelléki egyházkerület, Háttér, állampolgárság, kárpát-medence, trianon, közlemény

"A hála és köszönet mellett kifejezzük azon reményünket is, hogy végre megszakad az anyaországi, főleg baloldali politikusok által képviselt tartózkodó magatartás a leszakított területeken élő magyarokkal szemben" – olvasható abban a közleményben, amelyet a  Királyhágómelléki Református Egyházkerület adott ki. Május 28-án tartott közgyűlésükön ünnepi határozatban örökítették meg a Magyar Parlament által május 26-án elfogadott törvényt, amely magyar állampolgárságot biztosít a Kárpát-medencében élő magyarok számára.

Több józanságot!

2010. május 28., címkék: szlovákia, nyelvtörvény, generális konvent elnöksége, vallási tolerancia, Háttér, állampolgárság, szlovákiai reformátusok (szrke)

„A szlovák-magyar viszony mélyponton van. Több józanságot lehetne elvárni a döntéshozók irányából, hogy erről a mélypontról ki tudjunk mozdulni. Senkinek nem lehet érdeke a konfliktusok túlzott gerjesztése” – véli a két szomszédos ország kapcsolatáról Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspökhelyettese. A egyházi vezető szerint az elmúlt nyolc év magyar kormányai nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a szlovák politikai elit úgy érezze, a felvidéki magyarokkal kapcsolatban nyugodtan feszegetheti a határokat.

Először lesz közös költségvetése a Magyar Református Egyháznak

2010. május 27., címkék: tarr zoltán, marian hamari, komárom, trianon, géresi róbert, magyar református egyház, kárpát-medence, generális konvent elnöksége, állampolgárság, Hírek, csomós józsef, fazekas lászló

A felvidéki Komáromban, története során először tanácskozik a határon túl a Generális Konvent. A Kárpát-medencei reformátusság legfőbb tanácskozó testülete közös költségvetést, és a trianoni békeszerződésről szóló nyilatkozatot fogadott el. Az ülésen felszólalt a felvidéki református egyház szlovák nyelvű püspökhelyettese is.

Szlovák–magyar két jóbarát?

2010. május 27., címkék: marian hamari, nyelvtörvény, magyar református egyház, vallási tolerancia, Háttér, állampolgárság, szlovákiai reformátusok (szrke)

A szlovák– magyar együttélés modelljeként tekint Marian Hamari egyházára, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyházra (SZRKE). A szlovák püspökhelyettes szerint az egyháznak mindenkor a megbékélést és az emberek megnyugtatását kell szolgálnia: "Nekünk, keresztyéneknek mindennél, még az állampolgárságunknál is fontosabb az, hogy Isten királyságának a polgárai vagyunk."