A vallásszabadság napjává nyilvánították január 13-át

2018. február 21., címkék: vallásszabadság, vallásbéke, tordai országgyűlés, torda

Az erdélyi magyar és szász protestáns egyházak kezdeményezésére Magyarország Országgyűlése az 1568-ban elfogadott tordai ediktumot kiemelt jelentőségű nemzeti értéknek, elfogadásának időpontját, január 13-át pedig a vallásszabadság napjává nyilvánította.

„Boldogok, akik békét teremtenek”

2018. január 14., címkék: vallásszabadság, vallásbéke, torda

„A négyszázötven évvel ezelőtti határozat ereje abban rejlett, hogy megmutatta az összetartozás áldását, és ma is azért szólít meg, hogy el ne feledjük: a hit Isten ajándéka" – fogalmazott Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke a tordai katolikus templomban, ahol az 1568. január 13-án elfogadott, korában egyedülálló vallásbéke elfogadásáért adtak hálát.

Egymást szeressük!

2018. január 13., címkék: kövér lászló, vallásszabadság, unitárius egyház

Az egymás iránti szeretet szükségességét hangsúlyozták az egyházi vezetők a vallásszabadságot a világon elsőként meghirdető erdélyi országgyűlés 450. évfordulóján tartott hálaadó ünnepségen. A Magyar Unitárius Egyház vezetői azt kérik: január 13-át nyilvánítsák a vallásszabadság emléknapjává.

Menny és föld között épülő híd

2018. január 12., címkék: vallásszabadság, kolozsvár, tordai országgyűlés, vallásbéke, unitárius egyház

„Kérem a Fennvalót, hogy a közös ünneplés révén ki-ki a maga hitében erősödhessen meg, emlékezve a múlt kincsére" – mondta Bálint Benczédi Ferenc unitárius püspök a vallás- és lelkiismereti szabadság évfordulójának előestéjén tartott ünnepi koncerten a Kolozsvár-Belvárosi Unitárius Egyházközségben.

Gondolatok a tordai országgyűlés jubileumán

2018. január 11., címkék: reformáció, vallásbéke, tordai országgyűlés, vallásszabadság

2018 nekünk, magyaroknak a vallásszabadság és vallási tolerancia emlékéve. Négyszázötven éve a János Zsigmond (1540-1571) fejedelem által 1568. január 6. és 13. között Tordára összehívott országgyűlés – Európában először – elhatározta, hogy senkit sem szabad hátrányosan megkülönböztetni és üldözni hitéért, meggyőződéséért. Az eseményekről Gudor Kund Botond nagyenyedi esperes, történész írását közöljük.

A vallásszabadság 450 éves évfordulóját ünneplik Erdélyben

2018. január 09., címkék: magyar unitárius egyház, tordai országgyűlés, vallásszabadság

„Az eszméknek nincs nemzetisége vagy felekezete, bár a vallásszabadság ünnepe egyházunkhoz kötődik, nem birtoka azoknak, akik elkezdték” – fogalmazott Kovács István unitárius közügyigazgató, a vallásszabadságot elfogadó határozat és a Magyar Unitárius Egyház megalakulásának 450 éves évfordulója alkalmából tartott sajtótájékoztatón.

Határokat átívelő hit

2017. július 20., címkék: nigéria, keresztényüldözés, vallásszabadság

„Mindegy, hogy milyen gonosz erőkkel kell szembenéznem, soha nem töretek meg, soha nem törtök meg" – így imádkozott az a fiú, akit szülőföldjéről hurcolt el a Boko Haram. Egy héttel később a radikális militarista szervezet elengedte a fiatalembert, aki hazatérhetett családjához. Ilyen és ehhez hasonló csodák történnek Nigériában – derült ki püspökük magyarországi előadásából.

455 éves vallásszabadság

2012. július 02., címkék: évfordulók, évforduló, vallásszabadság

Erdélyi Fejedelemség 1557.július 1-én, Tordán tartott rendi országgyűlésen iktatta törvénybe a vallásszabadságot.

Vallásszabadság Erdélyben

2012. június 04., címkék: vallásszabadság, Történelem, kolozsvár, történelem, évfordulók

A tordai országgyűlés 448 éve, 1564.június 4-én iktatta törvénybe a „kolosvári reformált eklézsiát", azaz a református egyházat.

Isztambuli tanácskozás a vallásszabadság munkálásáért

2011. december 21., címkék: vallásszabadság, konferencia, ökumenikus, egyházak világtanácsa (wcc), Nagyvilág

November 28. és december 2. között az Egyházak Világtanácsának (EVT) Nemzetközi Ügyek Bizottsága (WCC - CCIA) szakértők bevonásával tanácskozást szervezett a vallásszabadság, mint alapvető emberi jog témában. Az eseményt a törökországi Isztambulban tartották, a házigazda a konstantinápolyi Ökumenikus Pátriárka volt.

Hillary Clinton: az európai vallásszabadság deficites

2010. november 20., címkék: hillary clinton, vallásszabadság

Az USA külügyminisztere, Hillary Clinton bírálóan szólt arról, hogy Európában több helyen is korlátozzák a vallásszabadságot.

Emlékezzetek meg a ti elöljáróitokról!

2010. november 17., címkék: csomós józsef, huszár pál, bethlen gábor, generális konvent elnöksége, Bethlen-megemlékezés 2010, pap géza, vallásszabadság, bölcskei gusztáv, tiszáninneni egyházkerület

Gyulafehérváron, az egykori református templomban, az érseki székesegyház Szent Anna kápolnájában kedden felavatták Bethlen Gábor emléktábláját.

Ne maradjunk el a bethleni reformátusságtól!

2010. november 14., címkék: erdély, huszár pál, reformáció, bethlen gábor, Bethlen-megemlékezés 2010, vallásszabadság

„Bethlen Gábor ma sok mindenben kritizálna bennünket, magyar reformátusokat és bizonyára a kritikára rá is szolgálnánk” – véli Huszár Pál főgondnok.