„Hatalmas dolgot tett ezekkel az Úr”

2019. július 08., címkék: egyházunk

Különleges helyzetben van a Székesfehérvári Református Egyházközség: bár hivatalosan egy gyülekezet van a városban, valójában három gyülekezetrészre osztható fel a százezres megyeszékhely reformátussága. Ezek közül a legnagyobb és egyben legrégebbi a Széchenyi úti közösség. A második legnagyobb a legkésőbbi alapítású Budai úti, a legkisebb pedig a maroshegyi gyülekezetrész, amely a hatvanas években néhány évig önálló egyházközség is volt, de aztán visszaolvadt az anyaegyházközségbe. A székesfehérvári gyülekezet Budai úti gyülekezeti házát és parókiáját május 19-én szentelték fel, így huszonöt év után végre helyben lakó lelkésze lett a közösségnek, és méltó helyen tarthatják meg alkalmaikat.

Elköltözött az egyház?

2018. szeptember 06., címkék: egyházunk

Miként lehet önazonosnak maradni, miközben fokozatosan egész közösségeket temetünk el, és hogyan változtat meg minket az újak születése? Kitartunk-e az itt maradókkal és tudjuk-e kísérni az elköltözőket? Ezekre a kihívásokra keresett válaszokat a Reformátusok Szárszói Konferenciáján Kató Béla erdélyi püspök, Pásztor Dániel tiszáninneni lelkészi főjegyző, Gaál Sándor nyírségi esperes, Lovas András dunamelléki missziói referens és Zsengellér József, a Károli-egyetem stratégiai rektorhelyettese.

Temető és szülőszoba

2018. szeptember 04., címkék: egyházunk

Ezzel a két véglettel érzékeltették a Reformátusok Szárszói Konferenciáján azokat a párhuzamos valóságokat, melyekkel a református egyház nap mint nap szembe néz. Az elvándorlás miatt egyfelől megállíthatatlannak tűnik a kiöregedő falvak elnéptelenedése keleten, másfelől gyülekezet- és intézményhiány tapasztalható nyugaton, valamint a nagyvárosokban. Kató Béla erdélyi püspök, Pásztor Dániel tiszáninneni lelkészi főjegyző, Gaál Sándor nyírségi esperes és Lovas András dunamelléki missziói referens helyzetértékelése