„Nem az enyém, nem a tiéd, hanem az édes mienk”

2017. október 05., címkék: nagydobronyi református líceum, kárpátalja, Kárpátalja, nyelvtörvény

Szeptember elején fogadta el a kijevi parlament az új ukrán oktatási törvényt, melyet azóta Petro Porosenko ukrán elnök is aláírt. Bár a törvénnyel kapcsolatban még sok a kérdőjel, annyi biztos, hogy komoly változásokat hozhat az Ukrajnában élő kisebbségek, így a kárpátaljai magyarok oktatásában is. Megnéztük, miként vélekednek a régióban az új törvényről.

„Vagyok, mert a másik van” – a jelenlét missziója kritikus helyzetekben

2010. november 06., címkék: misszió, ódor balázs, társadalmi igazságosság, nyelvtörvény, Határon túl, Nagyvilág, globális egyházi szolgálatok

Megtartotta éves ülését a Globális Egyházi Szolgálatok elnevezésű szervezet, melynek feladata, hogy a Krisztus Egyesült Egyháza és a Krisztus tanítványai Egyház közös külmissziós szolgálatát koordinálja.

Nyilatkozat a nyelvtörvényről és a kommunizmus áldozatairól

2010. június 27., címkék: megbékélés, kuba, nyelvtörvény, Grand Rapids, nyilatkozat, grand rapids, református világközösség (rev)

A Református Egyházak Világközössége nagygyűlésén a delegáltak zárónyilatkozatot fogadtak el, amelyben számos politikai és társadalmi kérdés mellett a szlovákiai magyarok szabad anyanyelvhasználata mellett is állást foglaltak.

Több józanságot!

2010. május 28., címkék: szlovákia, nyelvtörvény, generális konvent elnöksége, vallási tolerancia, Háttér, állampolgárság, szlovákiai reformátusok (szrke)

„A szlovák-magyar viszony mélyponton van. Több józanságot lehetne elvárni a döntéshozók irányából, hogy erről a mélypontról ki tudjunk mozdulni. Senkinek nem lehet érdeke a konfliktusok túlzott gerjesztése” – véli a két szomszédos ország kapcsolatáról Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspökhelyettese. A egyházi vezető szerint az elmúlt nyolc év magyar kormányai nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a szlovák politikai elit úgy érezze, a felvidéki magyarokkal kapcsolatban nyugodtan feszegetheti a határokat.

Szlovák–magyar két jóbarát?

2010. május 27., címkék: marian hamari, nyelvtörvény, magyar református egyház, vallási tolerancia, Háttér, állampolgárság, szlovákiai reformátusok (szrke)

A szlovák– magyar együttélés modelljeként tekint Marian Hamari egyházára, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyházra (SZRKE). A szlovák püspökhelyettes szerint az egyháznak mindenkor a megbékélést és az emberek megnyugtatását kell szolgálnia: "Nekünk, keresztyéneknek mindennél, még az állampolgárságunknál is fontosabb az, hogy Isten királyságának a polgárai vagyunk."

Bátran beszélj magyarul!

2010. január 29., címkék: géresi róbert, nyelvtörvény, Háttér, szlovákiai reformátusok (szrke)

Ne féljenek használni anyanyelvüket! – erre biztatja a Szlovákiában élő magyarokat a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház magyarajkú püspök-helyettese. Géresi Róbert honlapunknak azt mondta, hogy a szlovákiai nyelvtörvénnyel a kormány célja nem a büntetés volt, hanem a magyarok megfélemlítése.

A magyar nyelv védelméért - Kárpát-medencei egyházi felsőoktatási intézmények képviselői találkoztak

2009. szeptember 02., címkék: nyelvtörvény, kárpát-medence, Hírek, egyházi felsőoktatás

A magyar nyelv védelméért tartottak a Kárpát-medencei egyházi felsőoktatási intézmények kerekasztal-beszélgetést.

Levél a magyarországi Európa Parlamenti képviselőkhöz

2009. augusztus 31., címkék: ittzés jános, huszár pál, Háttér, evangélikus egyház, európai parlament (EP), nyelvtörvény, szlovákia, bölcskei gusztáv

Magyarországi Református Egyház
Magyarországi Evangélikus Egyház

Tisztelt Európa Parlamenti Képviselők!

Európától kérnek segítséget - levélben fordultak az EP képviselkőkhöz az egyházak

2009. augusztus 31., címkék: evangélikus egyház, nyelvtörvény, európai parlament (EP), Hírek

Érthetetlennek tartja a református és az evangélikus egyház, hogy az Európai Unió belügynek tekinti a szlovák-magyar ellentéteket.

Papp Kornél:Célba vették a történelmi egyházak iskolarendszerét- korlátozzák a vallásilag elkötelezett iskolák jogait

2009. augusztus 31., címkék: huszár pál, Háttér, tata, papp kornél, tanévnyitó, nyelvtörvény, református oktatás, bölcskei gusztáv

Súlyosan sérti az egyházi oktatás autonómiáját a tavaly megváltoztatott középiskolai felvételi eljárás rendje

Bogárdi Szabó István: a szlovákiai nyelvtörvény visszavonásáig imádkozzunk felvidéki testvéreinkért!

2009. augusztus 30., címkék: Háttér, nyelvtörvény, ima, gáncs péter, kárpát-medence, ökumenikus, szeged, szlovákia, bogárdi szabó istván, jerzy buzek, sólyom lászló, tőkés lászló, fazekas lászló

A hazai és határon túli magyar egyházi vezetők egyöntetűen felemelték szavukat a szeptember 1-jén életbelépő szlovákiai államnyelvtörvény ellen

„A magyarság elleni agresszió újabb megnyilvánulása” - Tiltakozás a nyelvtörvény ellen

2009. augusztus 05., címkék: nyelvtörvény, szlovákia, Hírek, erdélyi géza

A szlovák nyelvtörvény és a romániai magyar tisztviselők leváltása ellen tiltakozik a Magyar Református Egyházak Tanácskozó Zsinata. A tanácskozó zsinat lelkészi elnöke, Erdélyi Géza nyugalmazott felvidéki püspök aláírásával az MTI-hez kedden eljuttatott közleményben a testület a szlovákiai nyelvtörvény megszavazása előtti állapotok visszaállítását követeli, mert a jogszabály megítélésük szerint "a magyarság elleni agresszió újabb megnyilvánulása", ami "a keresztyénség szellemével és az emberek jóindulatával összeegyeztethetetlen".

Bővebb információk a Háttér című rovatunkban.